Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w zorganizowaną przestępczość na terenie centralnej Polski

Data publikacji 29.04.2013

Centralne Biuro Śledcze, wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Łodzi, prowadzi od ponad roku śledztwo dotyczące działania na terenie Zduńskiej Woli, Sieradza i Łodzi zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami pojazdów, włamaniami oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Do tej pory zarzuty usłyszało w tej sprawie 32 podejrzanych. Wobec 14 sąd zastosował tymczasowy areszt, a wobec 10 ustanowiono dozory policji. 13 zarzutów dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Tym razem rozliczono kolejnych 18 podejrzanych. Obecna, kilkudniowa realizacja, rozpoczęła się 26 kwietnia 2013 roku.

W pierwszym dniu działań policjanci z Centralnego Biura Śledczego  zatrzymali w Aleksandrowie Łódzkim 45-letniego organizatora przestępczego procederu. Mężczyzna odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieże z włamaniem i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. W trakcie przeszukania zajmowanej przez niego posesji funkcjonariusze znaleźli pistolet bez oznaczeń oraz broń długą pneumatyczną, 12 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy, niewielkie ilości alkoholu również bez polskich znaków akcyzy oraz policyjnego „koguta”. Śledczy cały czas weryfikują informacje i sprawdzają, czy lampa błyskowa nie została wykorzystana do przestępczej działalności chociażby przy napadach drogowych metodą  „na policjanta”, do czego mogła być też użyta zabezpieczona broń.  Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o łącznej wartości ponad 310 tys.  złotych. Jeszcze tego samego dnia sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec 45-letniego szefa grupy tymczasowy  areszt.  

26 kwietnia 2013 roku prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm innym podejrzanym, którzy stawili się na przesłuchanie. 35-latek usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,  zaś 38-latek kradzieży z włamaniem.
 
28 kwietnia b.r. policjanci CBŚ, przy wsparciu funkcjonariuszy z komendy powiatowej w Zduńskiej Woli oraz Sieradzu, zatrzymali siedmiu kolejnych podejrzewanych, którzy byli ściśle związani z rozpracowywaną grupą. Najmłodszy z mężczyzn ma 20 lat najstarszy zaś 57. W mieszkaniu 34 -latka ujawniono 340 tys. złotych w gotówce oraz prawie 5 tys. euro. Pieniądze zabezpieczono na poczet przyszłych kar. U innego z zatrzymanych, 57-latka, znaleziono pistolet gazowy wraz z amunicją oraz broń długą pneumatyczną. Dodatkowo podczas działań, w domu kolejnego,  policjanci zatrzymali 18-letniego poszukiwanego, który nie powrócił do placówki wychowawczej.  Wśród rozliczonej siódemki znalazł się 20-latek, któremu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,  a także te dotyczące między innymi kradzieży z włamaniem oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Wszyscy zostali objęci dozorami policji.
 
29 kwietnia 2013 roku z zakładów karnych, gdzie odbywają wyroki do innych spraw,  zostały przetransportowane dwie osoby. 40-latek i 42-latek dzisiaj usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży z włamaniem i wprowadzania do obrotu środków odurzających. O środku zapobiegawczym zadecyduje sąd, którzy rozpatrzy wnioski o areszt.
 
30 kwietnia 2013 roku kolejnym 6 osobom zostaną ogłoszone zarzuty paserstwa, kradzieży z włamaniem i wprowadzania do obrotu znacznych ilości  środków odurzających, za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
 
Uderzenie to jest kolejną i na pewno nie ostatnią realizacją, mająca na celu rozbicie zorganizowanych struktur przestępczych funkcjonujących w miastach powiatowych województwa łódzkiego.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony