Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon

Data publikacji 05.05.2013

Na wodach regionu pojawiły się błękitne motorówki. Policyjni wodniacy tradycyjnie wypływają na jeziora aby strzec bezpieczeństwa i porządku. W tym roku podczas Majówki na wodach nie obyło się jednak bez interwencji. Zarzuty usłyszy stermotorzysta, który pływał po jeziorze Mikołajskim mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Sezon żeglarski otwarty! W Giżycku odbyło się to bardzo uroczyście. Zaprzysiężono nowych ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz uroczyście otwarto most obrotowy. Rozpoczęcie sezonu to  czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie. Funkcjonariusze od kilku dni prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa osób korzystających  z wielu letnich atrakcji. Żeglarze i osoby wypoczywające nad wodą już teraz mogli zobaczyć policyjne łodzie, liczyć się z kontrolą, a wszystko po to, aby wypoczynek był bezpieczny.

Podsumowując pierwsze służby na wodach i wokół jezior, policjanci mówią o spokoju, porządku i ewentualnych incydentach, które były wynikiem zbyt dużej dawki wypitego alkoholu. Niestety, policyjny patrol zatrzymał także pijanego stermotorzystę.
Wczoraj około godziny 14.00 na jeziorze Mikołajskim 28-latek z Łodzi został skontrolowany przez wodniaków. Okazało się, że mężczyzna miał okoł 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po wykonaniu czynności służbowych z udziałem nietrzeźwego, został on zwolniony. Motorówkę przekazano trzeźwej osobie. Zarzuty, które usłyszy 28-latek dotyczą przestępstwa i mogą skutkować karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Jak mówią policjanci, bardzo niebezpieczne w skutkach może okazać się przecenianie swoich umiejętności pływackich, brawura, a także właśnie alkohol. Osoba, która będzie sterowała łodzią pod wpływem alkoholu na akwenach  odpowiada tak samo, jak pijany kierowca na drodze. Natomiast osobom, które będą korzystały z innych sprzętów pływających w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych, a jednostka pływająca może być odholowana na koszt użytkownika.
Przypominamy, że policjanci pełniący służbę na wodzie w trakcie każdej kontroli jednostki pływającej sprawdzają wymagane dokumenty do kierowania daną jednostką oraz kontrolują stan trzeźwości osób korzystających z różnych sprzętów wodnych. Ponadto funkcjonariusze podczas kontroli będą żądać okazania posiadanych środków ratunkowych.

Pamiętajmy, aby liczba środków ratunkowych nie była mniejsza od liczby członków załogi przebywającej na jednostce pływającej.  Bardzo ważne jest to, aby osoby które nie potrafią pływać, bądź z uwagi na złe warunki atmosferyczne, korzystały z tych środków. W przypadku dzieci potraktujmy środki ratunkowe na łodzi, jak fotelik w samochodzie. 

KWP Olsztyn/gp
 

Powrót na górę strony