Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Praca magisterska policjanta z Barlinka najlepsza

Data publikacji 09.05.2013

St. post. Maciej Wiśniewski z Komisariatu Policji w Barlinku zajął I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Napisał najlepszą prace magisterską dotycząca historii "Solidarności". Jego praca była bezkonkurencyjna, doceniono zaangażowanie, sumienność i profesjonalizm w zbieraniu materiałów. Wkrótce zostanie opublikowana w wersji książkowej.

St.  post . Maciej Wiśniewski w policji służy od 2011 roku. Obecnie  jego jednostką macierzystą jest Komisariat Policji w Barlinku. Maciej przez 5 lat studiował historię  na Uniwersytecie Szczecińskim. W maju 2011 roku bronił  tytułu magistra tej uczelni. Policjant od lat interesuje się historią, dlatego nie przypadkowy był wybór kierunku studiów. Najbardziej fascynuje go okres PRL- u.

Jeszcze zanim wstąpił w szeregi  mundurowych zgłębiał wiedzę na temat  Ruchu  "Wolność i Pokój", który działał w Szczecinie w latach 1985 - 1992. Miał nawet okazję uczestniczyć  w spotkaniu z byłymi członkami ruchu opozycyjnego "Wolność i Pokój". Jak sam wspomina, nawet noga w gipsie nie  pokrzyżowała mu planów i pomimo kontuzji dotarł na miejsce. Pół roku później, kiedy przygotowywał się do wyboru tematu pracy magisterskiej, trafił pod skrzydła profesora, który zajmował się problematyka PRL-u. Po tym spotkaniu znał już kierunek, którym podąży,   będzie to historia i idea " Solidarności".

Za namową promotora zwrócił się do Instytutu Pamięci  Narodowej o udostępnienie materiałów z których mógłby zaczerpnąć wiedzę na ten temat. Wspomina, że przejrzał ponad tysiąc stron dokumentacji z lat 1985 - 1992 , kiedy Ruch  "Wolność i Pokój"  funkcjonował  w Szczecinie.

Jednak w trakcie  zbierania materiałów do pracy magisterskiej okazało się , że żywe wspomnienia są najcenniejsze. Maciej dotarł do  byłych członków tego Ruchu, mieszkających w Szczecinie. Większa część z nich nie wykorzystała swojej szansy i usunęła się z życia politycznego.  To właśnie oni chętnie opowiadali o swoich przeżyciach  pracy w Ruchu. Pokazywali stare ulotki, które skrzętnie przechowują do dnia dzisiejszego. Policjant wielokrotnie spędzał na rozmowach z byłymi  członkami szczecińskim Ruchu " Wolność i Pokój" po kilka godzin, nagrywając wspomnienia na dyktafon. To zapewne ten żywy dowód , jakim są  przeżycia  działaczy  pozwoliły na  stworzenie niepowtarzalnej pracy.

Maciej Wiśniewski obronił  tytuł magistra w maju 2011 roku  jeszcze jako cywil, lecz wysłał swoją prace na konkurs już jako policjant.

Za namową kilku  osób zgłosił swoją prace w październiku 2012 roku na konkurs ogłoszony przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Maciej nie krył zdziwienia, kiedy po kilku miesiącach  dotarła do niego wiadomość , że jest zwycięzcą tego konkursu i jego praca magisterska nie miała sobie równych.

W nagrodę praca policjanta z Barlinka zostanie opublikowana w formie książkowej z nakładów finansowych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i za kilka miesięcy trafi do czytelników.

Promocja tej książki odbędzie się w Szczecinie i Gdańsku.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony