Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie udostępniali kody do odbioru kanałów cyfrowych

Data publikacji 10.05.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Szczecinie zatrzymali dwóch mężczyzn nielegalnie rozpowszechniających klucze konieczne do odbioru kanałów najbardziej popularnych płatnych telewizji cyfrowych. Funkcjonariusze ustalają wszystkich odbiorców nielegalnego sygnału oraz wysokości profitów jakie podejrzani otrzymywali za świadczenie niedozwolonej usługi.Zatrzymanym przedstawiono zarzuty z ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym za co grozi kara od roku pozbawienia wolności do lat trzech.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z PG KWP w Szczecinie przeprowadzili działania wymierzone w nielegalnych dystrybutorów kluczy płatnych telewizji cyfrowych. W trakcie czynności zatrzymano dwóch mężczyzn ze Szczecina, Radosława F. l. 42 oraz Piotra K. l. 37. Pierwszy z nich posiadał niedozwolone urządzenia w mieszkaniu. Były nimi zmodyfikowane dekodery, które odczytywały klucze z podłączonych kart chipowych polskich platform cyfrowych, a następnie rozsyłały je po całej Europie do poszczególnych odbiorców. Kolejnym urządzeniem był serwer "dedykowany" znajdujący się w przestrzeni francuskiej firmy hostingowej. Umieszczenie serwera za granicą miało uniemożliwić namierzenie sprawcy.

W mieszkaniu drugiego z zatrzymanych znajdowały się natomiast czytniki kart, które za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania przesyłały dane do serwera i dalej do odbiorców. Dzięki temu zatrzymani mężczyźni nielegalnie udostępniali swoim klientom dostęp do odbioru telewizji różnych platform cyfrowych i prawdopodobnie pobierali opłaty abonamentowe. W celu zabezpieczenia odpowiedniego materiału dowodowego niezbędne było zdalne przeszukanie systemu teleinformatycznego francuskiego serwera. Dzięki temu zdobyto dane, bezsprzecznie dowodzące funkcjonowania niedozwolonych urządzeń.

Ponadto policjanci przeprowadzili kilkanaście przeszukań w mieszkaniach i pomieszczeniach wykorzystywanych przez zatrzymanych oraz u wytypowanych odbiorców sygnału z terenu województwa zachodniopomorskiego, gdzie zabezpieczono serwery "dawców", które współpracowały z kilkudziesięcioma innymi z terenu całej Europy na zasadzie wymiany informacji oraz zmodyfikowane tunery satelitarne. Sprawcy swoich klientów mieli na terenie Szczecina, obaj również pochodzą z tego miasta. Mają rodziny i prowadzą działalność gospodarczą, wcześniej nie byli karani.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty z ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym za co grozi kara od roku pozbawienia wolności do lat trzech.

Policjanci ustalają wszystkich odbiorców nielegalnego sygnału oraz wysokości profitów jakie podejrzani otrzymywali za świadczenie niedozwolonej usługi.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony