Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawiał "puste" faktury

Data publikacji 10.05.2013

Kieleccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami urzędu kontroli skarbowej zatrzymali 62-letniego mieszkańca Kielc, który dla zysku wystawiał faktury VAT, które nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Na dokumentach świadczył m.in. usługi budowlane i reklamowe, których w rzeczywistości nigdy nie wykonywał. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści mężczyźnie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wspólnie z funkcjonariuszami Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej przyjrzeli się bliżej firmie, której właścicielem był 62- letni kielczanin. W trakcie prowadzonej sprawy ustalili, że mężczyzna w ciągu ostatnich czterech lat wystawiał puste faktury VAT na kwotę około 3,5 miliona złotych. W trakcie przeszukania jego mieszkania zabezpieczono ponad 180 takich faktur oraz 10 różnych pieczątek, które potwierdzają przestępczy proceder.

Sposób działania zatrzymanego mężczyzny był prosty. Mężczyzna wystawiał faktury VAT różnym firmom na usługi budowlane lub reklamowe. W rzeczywistości usług nigdy ich nie wykonywał. Za to otrzymywał część gotówki, a przedsiębiorca firmy pomniejszał sobie dochód. W jednym przypadku mężczyzna miał wystawić fakturę VAT na kwotę 100 tysięcy złotych i otrzymać za to 20 tysięcy złotych.

62-latek został zatrzymany wczoraj na ternie powiatu staszowskiego, gdzie od pewnego czasu się ukrywał. Był poszukiwany listem gończym przez kielecką prokuraturę, podejrzany o dokonanie oszustw. Wstępnie oszacowano, że jego przestępczy proceder uszczuplił Skarb Państwa na około milion złotych.

(KWP w Kielcach / mg)

Powrót na górę strony