Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani poszukiwani Ukrainiec i Włoch

Data publikacji 15.05.2013

Dwaj groźni przestępcy poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania i listem gończym zostali zatrzymani w Małopolsce i Lublinie przez policjantów Wydziału Kryminalnego z Zespołu Poszukiwań KWP w Krakowie.

Włoskie biuro Sirene poinformowało o tym, że mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez włoski wymiar sprawiedliwości  za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami  może przebywać na terenie Polski. Poszukiwany Włoch współpracował z prominentnymi członkami klanów camorra i ‘ndrangheta. W przeszłości był już karany za zabójstwo.

Grupa poszukiwawcza  z Krakowa ustaliła, że ścigany ma żonę Polkę i może ukrywać się w jej domu w miejscowości położonej niedaleko Krakowa. Mając te informacje funkcjonariusze  przeszukali budynek składający się z trzech kondygnacji. Rodzina mężczyzny twierdziła, że wyjechał, ale jak się okazało, poszukiwany ukrył się w wersalce gdzie został odnaleziony przez policjantów.

Do drugiego zatrzymania doszło natomiast kilka dni temu w Lublinie. Poszukiwania 47-letniego Ukraińca prowadzone były na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Okręgowy w Katowicach w związku z niestawieniem się w zakładzie karnym po przepustce udzielonej ze względu na stan zdrowia. W chwili wyjścia na przepustkę pozostawało mu jeszcze do odbycia 13 lat pozbawienia wolności za zabójstwo, którego dokonał  w 2005 r. na terenie Częstochowy. Wtedy używając technik sztuk walki kopał w klatkę piersiową i bił rękami po głowie mężczyznę, który w skutek tego zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Postawiono mu wtedy zarzut zabójstwa i skazano na 20 lat więzienia.

Z informacji zdobytych przez policjantów wynikało, że 47-letni Ukrainiec jest niebezpieczny. Prawdopodobnie służył w Specnazie w czasie konfliktu w Afganistanie, stad znajomość technik sztuk walki. Podejrzewany jest także o kontakty z mafią ukraińską. Policjanci wpadli na jego trop w województwie lubelskim. Zawężono obszar poszukiwań ustalając, że Ukrainiec przebywa w Lublinie. Krakowscy mundurowi wraz z funkcjonariuszami z Lublina  zatrzymali mężczyznę w czasie pracy na budowie.

Ukraina zwróciła się już o ekstradycję.

Są to kolejne niezwykle spektakularne zatrzymania  groźnych przestępców ukrywających się w Małopolsce. Kilka tygodni temu w Zakopanem został zatrzymany Słowak poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, który podejrzany jest o wykonywanie na zlecenie zabójstw.

(KWP Kraków / tk)

Powrót na górę strony