Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noc Muzeów w MSW

Data publikacji 15.05.2013

Już w najbliższą sobotę (18 maja br.) od godz. 19:00 zapraszamy do odwiedzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które po raz drugi w swojej historii bierze udział w warszawskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna Noc Muzeów w MSW będzie poświęcona pamięci Krzysztofa Kozłowskiego – niedawno zmarłego pierwszego niekomunistycznego ministra spraw wewnętrznych. W jej trakcie odbędzie się premiera projektu „10 historii z 10 miesięcy”.

Głównym elementem projektu „10 historii z 10 miesięcy” jest zapis rozmowy przeprowadzonej z Krzysztofem Kozłowskim. Rozmowa  odbyła się w ostatnich dniach listopada 2012 r. i dotyczyła sprawowania przez Krzysztofa Kozłowskiego funkcji pierwszego, niekomunistycznego ministra spraw wewnętrznych.

Budynek MSW pomiędzy ulicami Rakowiecką a Batorego został wybudowany w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić MSW od piwnic, aż po gabinet ministra. Każdy ze zwiedzających będzie mógł odwiedzić gabinet ministra Krzysztofa Kozłowskiego, w którym dziś urzęduje minister Bartłomiej Sienkiewicz. To tu szef MSW podpisuje rozporządzenia i spotyka się m.in. z komendantami nadzorowanych przez siebie służb.

Osoby, które podczas Nocy Muzeów odwiedzą MSW, zobaczą również m.in. gdzie mieścił się słynny Departament IV (i sprawdzą co dziś tam się mieści) oraz w której sali planowano wprowadzenie stanu wojennego, a także przekonają się dokąd prowadzą korytarze ministerialnych piwnic.

Emocje związane ze zwiedzaniem budynku MSW będą łagodziły pamiątkowe „tabletki na bezsenność”, którymi będziemy częstować wszystkich gości.
 
Do MSW zapraszamy w sobotę (18 maja br.) w godz. 19:00 - 01.00. Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości. Ostatnie wejście do budynku o północy. Wchodzimy bramą od ul. Batorego 5.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Poznaniu. W Warszawie Noc Muzeów odbędzie się po raz dziesiąty. W tym roku do udziału w imprezie zgłosiło się 210 placówek. W ramach Nocy Muzeów możliwe jest zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych dla szerokiej publiczności takich jak: Sejm RP, czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po raz pierwszy wzięło udział w Nocy Muzeów w 2012 r. Wtedy gmach przy ul. Batorego zwiedziły 834 osoby.

(MSW / mw)

KGP: Noc w Muzeum Policji >>

Powrót na górę strony