Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia w sprawie handlu ludźmi

Data publikacji 16.05.2013

W ręce policjantów z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Szczecinie wpadł 27-latek podejrzany o handel ludźmi i sutenerstwo. W toku postępowania mężczyzna usłyszał zarzuty takiego działania wobec dwóch nastolatek. Zatrzymany odpowie również za zgwałcenie, groźby karalne oraz kradzież powierzonego mienia. Sprawa 27-latka jest już w sądzie. Za zarzucane czyny grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgłoszenie wpłynęło na policję w marcu ubiegłego roku. Zgłaszającą była 16-latka, która niespełna rok wcześniej poznała mieszkańca województwa zachodniopomorskiego. Znajomość ze strony nieletniej przybrała silną więź emocjonalną. Darzyła go takim uczuciem, że w momencie kiedy mężczyzna zaczął mieć problemy finansowe, na jego prośbę zgodziła się pracować w jednej z agencji towarzyskich. Większość zarobionych pieniędzy młoda kobieta przekazywała mężczyźnie. Po jakimś czasie oboje przenieśli się do większego miasta i przez kilka następnych miesięcy człowiek ten wykorzystywał zależność nastolatki.

W toku postępowania policjanci z KWP w Szczecinie zebrali materiał dowodowy, dzięki któremu w stosunku do 25-letniego wówczas mężczyzny, wydano list gończy oraz postanowienie o przedstawieniu zarzutów dotyczących handlu ludźmi. W sprawie zebrano również dowody z których wynikało, że podejrzany w podobny sposób wykorzystał również inną młodą mieszkankę województwa zachodniopomorskiego.

Mężczyzna został zatrzymany w lutym br. w Warszawie i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Szczecin Niebuszewo, gdzie przedstawiono mu zarzuty m.in. handlu ludźmi dotyczące dwóch nastolatek, w tym jeden obejmujący werbunek przy użyciu stosunku zależności emocjonalnej w celu wykorzystania i czerpania korzyści majątkowych z uprawianej przez nią prostytucji. Mężczyzna usłyszał równie zarzuty za zgwałcenie, groźby karalne oraz kradzież powierzonego mienia. Sprawa jest już w sądzie. Za zarzucane czyny podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Mimo tego, że problem może dotyczyć każdego bez względu na płeć czy wiek, najbardziej kojarzymy przestępstwo handlu ludźmi z przymusową prostytucją i wywożeniem kobiet do domów publicznych. Jednak z opisanej powyżej sytuacji wynika, że sprawcy mogą wykorzystywać zależność emocjonalną młodego człowieka. O zaistnieniu handlu ludźmi wiedzą sprawcy i ofiary – choć te ostatnie często dowiadują się po fakcie. Tak więc osoba, która jest najczęściej jedynym i najważniejszym świadkiem przestępstwa, bardzo często milczy z powodu niewiedzy, wstydu czy strachu. Najlepszym sposobem aby przeciwdziałać tego typu zagrożeniom jest uświadamianie młodzieży na jakie zagrożenia i w jakich sytuacjach może być narażona. Zachodniopomorska Policja od lat realizuje program profilaktyczny pn. „Nie bądź towarem i nie daj się sprzedać”. Policjanci, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, spotykają się z młodzieżą gimnazjalną i szkół średnich, rozmawiają, rozdają ulotki uświadamiając o zjawisku handlu ludźmi.

Szczegółowe informacje na temat handlu ludźmi i przeciwdziałania zjawisku możemy uzyskać na stronie internetowej  www.strada.org.pl.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony