Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamał się na serwer urzędu

Data publikacji 17.05.2013

Policjanci ze specjalnego Zespołu do walki z Przestępczością Komputerową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali 28-letniego mieszkańca Kielc, który pokonał zabezpieczenia internetowe Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Jak podejrzewają śledczy, uzyskał on w ten sposób dostęp do danych informatycznych. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania 28-latka policjanci znaleźli i zabezpieczyli dwa laptopy oraz ponad sto płyt CD i DVD z zawartością prawdopodobnie nielegalnego oprogramowania, służącego do tzw. hackingu. Teraz zatrzymanemu mogą grozić nawet 2 lata więzienia.

Wczoraj policjanci zostali zaalarmowani przez przedstawiciela Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach o tym, że ktoś pokonał zabezpieczenia elektroniczne urzędu.  Sprawą szybko zajęli się funkcjonariusze ze specjalnej komórki zwalczającej przestępczość komputerową, która mieści się przy Wydziale d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.  Policjanci działający w tej nowo utworzonej komórce, krótko po zawiadomieniu, zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który podejrzewany jest o dokonanie ingerencji w systemie informatycznym urzędu. 

Funkcjonariusze współpracując z informatykami ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego będą teraz szczegółowo sprawdzać w jaki sposób i w jakim celu sprawca pokonał zabezpieczenia serwera urzędowego.  To, czy 28-latek uzyskał jakieś informacje w postaci haseł czy też loginów wykaże przeprowadzone postępowanie. W tym celu zabezpieczono sprzęt komputerowy i nośniki danych należące do zatrzymanego.

28-letni mieszkaniec Kielc trafił do policyjnej celi. Dzisiaj będzie składał szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie. Za to przestępstwo sprawcy może grozić kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
   
(KWP w Kielcach / mj)   

Powrót na górę strony