Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne pliki

Data publikacji 22.05.2013

Ponad 200 terabajtów czyli 200 000 GB zawierających ponad 390 000 filmów oraz 63 000 plików muzycznych zabezpieczyli lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej KWP w Lublinie. Nielegalnym powielaniem filmów, plików muzycznych i programów komputerowych oraz ich udostępnianiem za pośrednictwem jednego z portali zajmowało się czterech mieszkańców województwa lubelskiego. Czyn ten zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wstępnie wartość strat spowodowana ich działaniem szacowana jest na ponad 20 milionów złotych.

W ciągu dwóch minionych dni policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prowadzili działania na terenie trzech powiatów. Z informacji policjantów wynikało, że za pośrednictwem jednego z popularnych portali nielegalnie udostępniane i rozpowszechniane są pliki muzyczne, filmowe oraz programy komercyjne.
 
Policjanci przeszukali mieszkania czterech osób podejrzewanych o udział w tym procederze. Czynności prowadzone były na terenie powiatów lubelskiego, zamojskiego i bialskiego. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy należący do mężczyzn. Na nośnikach oraz na ustalonych kontach jednego z portali zajmujących się wymianą plików zabezpieczono ponad 200 terabajtów danych, w tym ponad 390 tys. nielegalnie rozpowszechnianych tytułów filmowych oraz 63 tys. plików muzycznych.
 
Wstępnie wartość strat spowodowana ich działaniem na szkodę twórców i producentów szacowana jest na ponad 20 milionów złotych. W ramach prowadzonych czynności policjanci współpracowali m.in. z przedstawicielami Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej z Warszawy oraz dystrybutorami filmowymi.
 
Na chwilę obecną nikomu nie zostały przedstawione zarzuty. Zabezpieczone materiały oddane zostaną do analizy biegłym.  Sprawy mają charakter rozwojowy.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony