Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy komornik zdemaskowany przez policję

Data publikacji 22.05.2013

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi zdemaskowali 43-letniego fałszywego komornika, który wyłudził od przedsiębiorców z branży spożywczej dziesiątki tysięcy złotych oferując do sprzedaży tony rzekomo zabezpieczonego od dłużników cukru. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi od pewnego czasu analizowali sprawy dotyczące podobnych oszustw dokonywanych metodą na komornika. Do ostatniego zdarzenia doszło 9 kwietnia 2013 roku w Łodzi. Z firmą zajmującą się produkcją spożywczą telefonicznie skontaktował się mężczyzna podający się za komornika. Zaoferował po preferencyjnej cenie dwóch złotych za kilogram odsprzedaż cukru zajętego od dłużników. Następnego dnia po rozmowie doszło do spotkania z przedstawicielem przedsiębiorcy. W wyznaczonym miejscu przy ulicy Zjazdowej stawił się elegancko ubrany mężczyzna w średnim wieku. Okazał różne dokumenty potwierdzające wykonywany przez niego zawód i wiarygodność transakcji. Przyjął w gotówce 27 000 złotych w zamian za tony cukru. Towar miał znajdować się w magazynach w innej części miasta. Rzekomy komornik oświadczył, że wsiądzie do swojego samochodu i poprowadzi pod właściwy adres. Niestety zniknął na parkingu, a wraz z nim wyłudzone pieniądze.

Kryminalni zbierając różne szczątkowe informacje wytypowali 43-letniego podejrzewanego. Ustalili, że przebywa w wynajmowanym mieszkaniu przy ulicy Wysokiej w Łodzi. 20 maja 2013 roku około godziny 9.30 policjanci zatrzymali go właśnie w tym rejonie. Był kompletnie zaskoczony.  Mężczyzna od pewnego czasu ukrywał się w związku z listem gończym wydanym w 2010 roku przez Sąd Okręgowy w Świdnicy. Zgodnie z wyrokiem w sprawie kierowania zorganizowaną grupą przestępczą   dokonującą oszustw ma do odbycia karę 6,5 roku pozbawienia wolności. Początkowo podawał funkcjonariuszom fałszywe dane osobowe. Został jednak poddany badaniu urządzeniem morfotouch  skanującym linie papilarne, które zostały porównane z bazą osób wcześniej notowanych już za konflikty z prawem. Ostatecznie potwierdzono, że to pochodzący z Wielunia 43-letni Zbigniew G.

Podczas przeszukania zajmowanego przez niego mieszkania zabezpieczono kilka tysięcy złotych, telefony komórkowe oraz zapiski świadczące o przestępczej działalności. Wiele wskazuje na to, że wyłudzona gotówka służyła do utrzymania jego rodziny na dość wysokim poziomie życia.

Policjanci na podstawie analizy podobnych zdarzeń wytypowali 10 oszustw, które miały miejsce w okresie od listopada 2012 roku głównie w Łodzi, ale także na terenie  powiatu bełchatowskiego oraz poza województwem łódzkim. Straty szacowane przez przedsiębiorców z branży spożywczej np. piekarzy czy cukierników jednorazowo sięgały od kilku do 20 tysięcy złotych. Wszystkie będą sprawdzane pod kątem udziału w nich zatrzymanego 43-latka. Grozi mu  do 8 lat pozbawienia wolności. Trafił za kraty gdzie ma odbywać karę 6,5 roku więzienia. Będzie tam oczekiwał na kolejny wyrok związany z oszustwami metodą na komornika.
   
(KWP w Łodzi / mj)

Powrót na górę strony