Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na przepustkach z więzienia napadał na kobiety

Data publikacji 22.05.2013

Mężczyznę napadającego na kobiety schwytali poznańscy policjanci. Rabuś wpadł na gorącym uczynku. Ma na koncie co najmniej 7 kradzieży. Grozi mu kara 12 lat więzienia.

Policjanci z poznańskich komisariatów, z Wydziału Kryminalnego KMP w Poznaniu i funkcjonariusze służb operacyjnych KWP w Poznaniu od pewnego czasu starali się wyjaśnić zagadkę serii napadów na starsze kobiety. Od grudnia 2012 roku odnotowano na terenie różnych dzielnic Poznania co najmniej siedem napaści.

Scenariusz zazwyczaj był podobny. Młody mężczyzna wybierał ofiarę, kobietę w podeszłym wieku. Obserwował ją, gdy wracała do domu. Wchodził za nią na klatkę schodową, a tam wykorzystując zaskoczenie atakował. Kradł torbę lub torebkę i uciekał. Kilkakrotnie napadnięte kobiety ze względu na gwałtowne zachowanie sprawcy upadały na schody. Jedna z nich z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Innym razem napastnik na osiedlu Orła Białego zaatakował starszego mężczyznę wyrywając mu z rąk saszetkę. Skopał napadniętego, a ten upadając wybił sobie zęby. Rabuś uciekł z prawie 2,5 tys. złotych.

Kryminalni, którzy zajęli się ta sprawą zaczęli sprawdzać czy daty napadów nie pokrywają się z terminami przepustek z więzienia 22-letniego mężczyzny. Znalazł się on w kręgu podejrzanych ponieważ odsiadywał wyrok za pobicia i kradzieże. Za dobre sprawowanie karę odsiadywał w półotwartym zakładzie karnym w Poznaniu. Okazało się, że wychodził dość często na 30-godzinne przepustki. Część z nich pokrywała się ze zgłoszeniami o napadach na kobiety.

Policjanci postanowili schwytać go na gorącym uczynku. Kilka dni temu, w miniony czwartek, kiedy kolejny raz podejrzany wyszedł z więzienia na krótka przepustkę został namierzony na os. Piastowskim. Wkrótce po tym policjanci operacyjni zauważyli, że mężczyzna wybiega z jednego z bloków. Zatrzymali go. Okazało się, że napadł kolejna kobietę.

Materiały dowodowe zebrane przez policjantów w czasie rozpracowywania rabusia oraz w czasie eksperymentów procesowych dały prokuratorom prowadzącym śledztwo podstawę do sformułowania zarzutów. Za  serię napadów na kobiety i mężczyznę zatrzymanemu grozi nawet 12 lat więzienia.   

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony