Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny pościg za piratem drogowym

Data publikacji 22.05.2013

Policjanci z Mrągowa i Olsztyna zatrzymali 60-letniego Mariusza B. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Sorkwitach oraz w Olsztynie. Podczas policyjnego pościgu sprawca potrącił funkcjonariusza Inspekcji Transportu Drogowego i dwukrotnie próbował przejechać policjantów drogówki. 60-latek został zatrzymany w Olsztynie. Jak się okazało, mężczyzna miał niespełna 0,2 promila alkoholu w organizmie. Mariusz B. był już notowany przez Policję. W ciągu ostatniego miesiąca aż cztery razy był zatrzymywany za kierowanie po alkoholu.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 18:30. Policjanci mrągowskiej drogówki prowadzili pomiar prędkości w miejscowości Sorkwity. Nagle od strony Mrągowa policjant zauważył jadącego z dużą prędkością kierowcę hyundaia. Funkcjonariusz zmierzył prędkość i okazało się, że auto jechało z prędkością 148 km/h  w terenie zabudowanym. Policjant z Mrągowa wyszedł na jezdnię i za pomocą tarczy dał sygnał do zatrzymania się. Kierujący osobówką zlekceważył ten znak i próbował przejechać funkcjonariusza. Patrol natychmiast podjął pościg za uciekającym mężczyzną używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Sprawca nie reagował, uciekał zmuszając innych uczestników ruchu do zjeżdżania na pobocze, gwałtownego hamowania i zatrzymania. W trakcie ucieczki kierowca dopuścił się szeregu wykroczeń - niestosowanie się do linii podwójnej ciągłej, zakazu wyprzedzania, zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oraz powodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pewnym momencie do pościgu dołączyli funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego poruszający się na motocyklach. Na wysokości miejscowości Barczewo, jeden z funkcjonariuszy ITD zajechał drogę uciekającemu mężczyźnie i próbował go spowolnić. To nie przyniosło skutku, wręcz przeciwnie uciekający staranował motocyklistę.  Funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego ze złamaną nogą trafił do szpitala.

Policjanci z Mrągowa przekazali informację o pościgu oficerowi dyżurnemu w Olsztynie, który zorganizował blokadę drogi. Tam po raz kolejny uciekający hyundaiem przyspieszył i próbował przejechać policjanta. Gdyby funkcjonariusz nie odskoczył do rowu, sytuacja mogła zakończyć się tragicznie. Ostatecznie policjanci z Mrągowa, którzy jechali za kierowcą zajechali kierowcy drogę zmuszając do zatrzymania się. W trakcie tego manewru został uszkodzony radiowóz.

Policjanci próbowali wyciągnąć mężczyznę z samochodu jednak ten stawiał czynny opór. W trakcie obezwładniania sprawcy policjant z mrągowskiej drogówki doznał urazu ręki. Ostatecznie pirat drogowy został zatrzymany.

Na miejsce została wezwana karetka pogotowia, która zabrała policjanta do szpitala na obserwację. Przewieziono tam zatrzymanego, jak się okazało 60-letniego Mariusza B. Mieszkańcowi Olsztyna pobrano krew na zawartość alkoholu, gdyż na miejscu zatrzymania alkomat wskazał 0,19 promila w organizmie. Następnie 60-latek został przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, gdzie został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Policjanci ustalają szczegóły zdarzenia oraz to dlaczego kierowca zachował się w taki sposób. Mariusz B. będzie odpowiadał za czynną napaść na funkcjonariuszy publicznych, spowodowanie wypadku drogowego, popełnienie szeregu wykroczeń w ruchu drogowym oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Kodeks karny przewiduje za to karę pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Mariusz B. jest znany policji. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca mężczyzna był zatrzymywany cztery razy za kierowanie po alkoholu.

(KWP w Olszynie / mj)
 

Powrót na górę strony