Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował skorumpować inspektora nadzoru budowlanego

Data publikacji 22.05.2013

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie zebrali materiał pozwalający prokuratorowi na przedstawienie dwóm osobom zarzutów dotyczących próby przekupienia inspektora nadzoru budowlanego. Sprawa dotyczy ustawienia bez wymaganych zezwoleń masztu antenowego w Lubsku. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Pod koniec kwietnia tego roku policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zakończyli czynności w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze, dotyczącym próby przekupienia inspektora nadzoru budowlanego. Sprawa ma związek z posadowienia na terenie miejscowości Lubsko, bez wymaganych zezwoleń, masztu antenowego do przesyłu sygnału radiowego.

Fakt niezgodności z dokumentacją i podejrzenie dokonania samowoli budowlanej w listopadzie ubiegłego roku ujawniły organa nadzoru budowlanego. Zatrudniony w nich inspektor postanowił wnikliwie sprawdzić, na podstawie jakiej decyzji maszt antenowy został ustawiony przez firmę instalatorską z Warszawy. Działania kontrole potwierdziły, że wykonawca inwestycji zrealizował ją bez wymaganych dokumentów. Kiedy nadzorca skontaktował się z współwłaścicielem firmy, ten zasugerował mu możliwość przekazania 10 tys. zł w zamian za pominięcie w służbowej dokumentacji faktu wykrytej nieprawidłowości. Przed złożeniem propozycji wręczenia łapówki o zamiarach pracowników firmy powiadomiona została policja w Krośnie Odrzańskim.

Policjanci  z Krosna, wspólnie z policją gorzowską, natychmist zajęli sie sprawą. Okoliczności złożenia propozycji zostały przez nich precyzyjnie zarejestrowane, stając się tym samym materiałem dowodowym. Na jego podstawie dokonano zatrzymania dwóch mężczyzn związanych z wykonawcą inwestycji w Lubsku. Współwłaściciele firmy na dwa miesiące trafili do aresztu, a Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze przedstawił im zarzuty dotyczące usiłowania dokonania przekupstwa i nakłaniania tym samym urzędnika pełniącego funkcję publiczna do naruszenia obowiązku służbowego. Decyzją prokuratora, na poczet przyszłych kar, od obydwu podejrzanych zabezpieczono kwotę 24 tys. zł. Zatrzymanym przez Policję mężczyznom grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

 

Powrót na górę strony