Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej
W dniach 28–29 maja 2013 r. Instytut Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zorganizował XVI Międzynarodową Konferencję Naukową Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej. Współorganizatorem konferencji jest także Grupa Allegro.
We wszystkich poprzednich edycjach konferencji pojawiała się problematyka wykrywania i zabezpieczania dowodów cyberprzestępstw i innych, popełnianych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W tym roku uczestnicy skupili się na dyskusji o możliwościach stworzenia jednolitej prezentacji wyników uzyskiwanych z monitoringu transmitowanych danych, zapisów dzienników systemowych oraz analizy nośników danych. Poruszano także metodologię opracowywania standardów dla niestandardowych usług i narzędzi wkraczających w sfery dotychczas pomijane lub marginalne.
Konferencja skupiła naukowców, specjalistów zapewniających bezpieczeństwo ICT z wielu sektorów gospodarki i oczywiście policjantów, funkcjonariuszy innych służb o charakterze policyjnym, prokuratorów i sędziów w sumie ponad 200 osób. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie odwiedzili, oprócz gości z Polski, specjaliści od cyberprzestępczości z Chin, Stanów Zjednoczonych państw Unii Europejskiej oraz Ukrainy.
Tematy tegorocznej konferencji:
- Trendy cyberprzestępczości
- Bezpieczeństwo teleinformatyczne i elektronicznych instrumentów płatniczych
- Ujawnianie, pozyskiwanie, zabezpieczanie, analiza i prezentacja dowodów cyfrowych
- Narzędzia wspomagające zwalczanie cyberprzestępczości
- Współpraca publiczno-prywatna w zwalczaniu cyberprzestępczości
- Monitorowanie zagrożeń w Internecie
- Praktyka zwalczania cyberprzestępczości
(WSPol w Szczytnie / mw)