Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieuczciwi diagności zatrzymani

Data publikacji 04.06.2013

Śląscy policjanci zwalczający korupcję w trakcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem gliwickiej prokuratury okręgowej zatrzymali 3 nieuczciwych diagnostów samochodowym. Całej trójce przedstawiono w sumie 232 zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie podejrzanych warte prawie 150 tys. złotych.

Pod koniec maja br. policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach zatrzymali pracowników Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Żorach. Śledczy ustalili, że kierownik stacji umówił się z właścicielem firmy transportowej, że będzie poświadczał nieprawdę o przeprowadzeniu badań technicznych samochodów ciężarowych. W zamian za każdorazowe ,,przymknięcie” oka miał otrzymywać 30 euro. W przestępczy proceder zaangażowali się również dwaj inni pracownicy stacji. Ze zgromadzonej dokumentacji wynika, że w momencie wystawiania fikcyjnych zaświadczeń, pojazdy znajdowały się poza granicami naszego kraju. Okazało się także, że kilkaset ,,lewych” zaświadczeń wystawiono na ciągniki siodłowe przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych. Diagności za kwoty od 20 złotych poświadczali nieprawdę o przeprowadzeniu badań technicznych również innych pojazdów, w tym motorowerów, samochodów osobowych, traktorów, a nawet przyczep.

Zatrzymani to mieszkańcy powiatu wodzisławskiego w wieku 39, 54 i 59 lat. Łącznie usłyszeli 232 zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Prokuratura objęła dwóch pracowników policyjny dozorem oraz zakazem wykonywania zawodu diagnosty. Natomiast wobec kierownika sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoba, która wręczyła łapówkę osobie pełniącą funkcję publiczną i zawiadomiła o tym fakcie organy ścigania, zanim dowiedziały się one o tym, nie podlega karze.

(KWP w Katowicach / mj)

Film Nieuczciwi diagności zatrzymani

Opis filmu: korupcja, łapówki, diagności

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nieuczciwi diagności zatrzymani (format flv - rozmiar 5.14 MB)

Powrót na górę strony