45 zarzutów korupcyjnych
24 zarzuty przedstawiono lekarzowi, 8 innych osób usłyszało łącznie 19 zarzutów, a jeden z pracodawców odpowie za uporczywe naruszanie praw pracownika – to efekt pracy Wydziału dw. z Korupcją KWP Opole, Wydziału Kryminalnego KPP w Oleśnie oraz Prokuratury Rejonowej w Oleśnie.
Wydział dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnie prowadzili czynności dotyczące poświadczenia nieprawdy w książeczkach zdrowia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Policjanci zabezpieczyli dokumentację medyczną z gabinetu lekarskiego i na podstawie tych dokumentów w charakterze świadka przesłuchano przeszło 400 osób. Ustalono, że jeden z lekarzy od stycznia 2010 roku do października 2011 roku posiadając uprawnienia lekarza medycyny pracy dopuścił się 24 przestępstw polegających na tym, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, bez badania, wystawiał poświadczając nieprawdę zaświadczenia o zdolności do pracy oraz dokonywał, również bez przeprowadzania badania, wpisów do książeczek zdrowia. Koszt uzyskania takiego wpisu to 50 złotych.
Ponadto policjanci ustalili 8 osób, którym przedstawiono łącznie 19 zarzutów pomocnictwa przy poświadczaniu nieprawdy. Osoby te to w większości pracodawcy osób, którym zrobiony wpisy. I tutaj cena jednego zaświadczenia lub wpisu do książeczki wynosiła 50 zł. Zarówno lekarzowi, jak i osobom pomagającym w procederze grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.
W toku prowadzonego śledztwa ujawniono również przypadek uporczywego naruszania praw pracownika. Jednemu z pracodawców przedstawiono 2 takie zarzuty. Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności. Na początku maja do Sądu Rejonowego w Kluczborku IV Zamiejscowy Wydział Karny w Oleśnie przesłany został akt oskarżenia w tej sprawie.
(KWP w Opolu / mj)