Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za napad na konwojenta

Data publikacji 07.06.2013

Policjanci z Bielska-Białej zatrzymali pięć osób podejrzanych o napad na konwojenta przewożącego pieniądze. Bandyci zrabowali gotówkę w różnej walucie o równowartości co najmniej 800 tys. złotych. Materiał dowodowy zebrany w śledztwie prowadzonym razem z Prokuraturą Rejonową Bielsko-Biała Północ pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów. Wobec sprawców sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Do zdarzenia doszło na początku lipca zeszłego roku. Już pierwsze czynności wykonane na miejscu wskazywały, że napad był szczegółowo przygotowany i nie było mowy o przypadku. Trzej bandyci jechali za kurierem czarnym bmw. Zajechali mu drogę w jednej z bocznych uliczek Świętoszówki i obezwładnili paralizatorem. Skradli torbę z gotówką, pochodzącą z wymiany pieniędzy w różnych kantorach.

W bielskiej komendzie powołano zespół składający się z doświadczonych policjantów z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu, który prowadził sprawę ściśle współpracując z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledczy skrupulatnie gromadzili wszelkie ślady i dowody w tej sprawie. Sprawdzali każdy szczegół, a także każdą nową informację, która mogła mieć związek z napadem. Prowadzone czynności doprowadziły do ustalenia, że w napad zamieszana była jedna z pracownic kantoru oraz 42-letni mężczyzna, który był jednocześnie „mózgiem” całego przedsięwzięcia. Kobieta dała znajomemu mężczyźnie „cynk”, że z kantoru wywożone są duże ilości pieniędzy. Sprawca planując napad nawiązał kontakty ze środowiskiem przestępczym, co pozwoliło mu na zorganizowanie trzyosobowej grupy, która dokonała napaści na 62-letniego konwojenta. Policjanci zatrzymali najpierw pracownicę kantoru oraz mężczyznę, który był odpowiedzialny za zorganizowanie napadu. Dalsze czynności doprowadziły do zatrzymania trzech kolejnych sprawców w wieku od 30 do 43 lat (mieszkańców Ustronia, Pszczyny i Bielska-Białej), którzy napadli na kuriera. Kryminalni ustalili ponadto, że bandyci planowali kolejny napad na konwojenta, który został udaremniony dzięki ścisłej współpracy policji i prokuratury. Materiał dowodowy zgromadzony w śledztwie prowadzonym razem z Prokuraturą Rejonową Bielsko-Biała Północ pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów. Mężczyznom tym grozi do 15 lat więzienia. Bielski sąd podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu. W sprawie tej skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Jednocześnie w toku śledztwa policjanci ustalili i zatrzymali ojca jednego ze sprawców, który po dokonanym napadzie pomagał bandytom w ukryciu zrabowanych pieniędzy i zacierał ślady przestępstwa, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

(KWP Katowice / tm)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.44 MB)

Powrót na górę strony