Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc dla pokrzywdzonych w wypadku polskiego autokaru w Niemczech

Data publikacji 08.06.2013

Na wrocławskim lotnisku wylądował samolot, na którego pokładzie do kraju wróciło część uczestników wypadku autobusu, do którego doszło nad ranem, na terenie Niemiec, w okolicy miejscowości Ingolstadt. Wśród wracających do kraju większość to dzieci – uczniowie lwóweckiego gimnazjum, które jechały autobusem na wycieczkę do Francji. Na lotnisku, na uczestników wypadku czekał m.in. policyjny autobus i 4 psychologów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

8 czerwca 2013 r. przed godziną 17.00 na wrocławskim lotnisku wylądował samolot, którym do kraju wróciło część osób uczestniczących w wypadku autokaru, do którego doszło w Niemczech, na autostradzie A9, w pobliżu miejscowości Ingolstadt. Autokarem na wycieczkę do Francji jechali uczniowie z lwóweckiego gimnazjum.

Do wypadku doszło po godzinie 4.00 nad ranem. Z informacji przekazanych przez niemiecką policję wynika, że na skutek wypadku zginęła na miejscu 1 osoba, a 28 osób zostało rannych. Na miejscu zorganizowano natychmiast pomoc dla poszkodowanych. Kilku z nich, z uwagi na doznane obrażenia pozostało w szpitalu.

Pozostali, których stan zdrowia na to pozwalał, wrócili do kraju samolotem. Na wrocławskim lotnisku, na uczestników wypadku, w większości dzieci, czekały już autobusy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Straży Pożarnej. Z uwagi na traumatyczne przeżycia wracających oraz ich rodzin, zaraz po wylądowaniu samolotu na lotnisku objęli ich opieką psycholodzy - czterej z dolnośląskiej policji i jeden ze straży pożarnej.

Oba autokary z dziećmi i ich opiekunami, odjechały do Lwówka Śląskiego, pilotowane przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Tam już od wczesnych godzin rannych w urzędzie miasta działa Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym dyżurują również lwóweccy policjanci, a dla rodzin poszkodowanych uruchomiono w urzędzie również punkt pomocy psychologicznej.

Przyczyny wypadku bada niemiecka Policja. W związku ze zdarzeniem, do którego doszło na terenie Niemiec uruchomiono dla rodzin poszkodowanych dwie infolinie:

• w Niemczech - 00 49 89 418 60 836
• w Lwówku Śląskim - 75 647 78 99

źródło: KWP Wrocław

Powrót na górę strony