Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Młodzież z PaT-u zawładnęła Inowrocławiem

Data publikacji 10.06.2013

W Inowrocławiu odbył się Pierwszy Kujawsko-Pomorski Przystanek PaT. Przedsięwzięcie zainicjowane przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, którego celem jest propagowanie mody na życie bez uzależnień, przemocy i bez obojętności na drugiego człowieka, było pierwszym tego typu działaniem profilaktycznym zorganizowanym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na tak wielką skalę.

Przedsięwzięcie „Przystanek PaT”, którego pomysłodawcą jest insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, doskonale wpisuje się w nurt oddziaływań zapobiegających różnego rodzaju zjawiskom patologicznym występującym wśród młodych ludzi, które realizuje polska Policja. Organizatorami Pierwszego Regionalnego Przystanku PaT, których działania koordynowała Anna Łukaszewska Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty byli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Wojewoda Kujawsko-Pomorski; Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy; Starosta Powiatu Inowrocławskiego; Prezydent Miasta Inowrocławia; Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu; Dyrektor II LO w Inowrocławiu.

W inowrocławskim przystanku wzięła udział blisko 500 osobowa grupa młodzieży, w wieku powyżej 15 lat, z województwa kujawsko-pomorskiego oraz kilka grup z kraju. Swoich reprezentantów z naszego województwa oprócz Inowrocławia miały: Barcin, Bydgoszcz, Chełmno, Czernikowo, Dobrzejewice, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Kobylniki, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica, Pakość, Sławęcinek, Świecie, Świekatowo, Toruń, Włocławek, Żnin.

Dla uczestników przystanku zorganizowane zostały 24 warsztaty tematyczne z różnych dziedzin: teatralne, taneczne, wokalne, dziennikarskie, plastyczne i wiele innych. Dwa z nich poprowadzili nasi koledzy – policjanci. Warsztat technik samoobrony na podstawie sztuki walki Muay Thai poprowadzili: kom. Robert Miękczyński z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy oraz sierż. szt. Arkadiusz Ludkiewicz z KMP w Bydgoszczy. Cieszył się on wielkim zainteresowaniem młodzieży.

Niewiele mniej osób zapisało się do uczestnictwa w warsztatach pierwszej pomocy medycznej, które poprowadzili: podinsp. Tomasz Krajewski z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy trener laureatów I miejsca Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz członkowie zespołu medycznego Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy- nadkom. Piotr Tokarczyk lekarz medycyny i sierż. Leszek Kaczmarek Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ci policjanci stanowili jednocześnie zabezpieczenie medyczne przystanku PaT.

Nie tylko oni byli zaangażowani w dbałość o bezpieczeństwo uczestników przystanku. W zabezpieczenie tego przedsięwzięcia zaangażowanych zostało około 30 policjantów z KPP w Inowrocławiu. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników przystanku i ich mienia. Wspierała ich młodzież z „PaTrolu”, w którego skład wchodzili m.in. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kruszwicy. Dzięki wysiłkom policjantów wszyscy uczestnicy przystanku mogli się czuć bezpiecznie.

Przystanek rozpoczęła uroczysta gala, która odbyła się w pięknej, nowo wybudowanej hali widowisko-sportowej „Kujawianka” przy ul. Marii Konopnickiej. Powitaliśmy na niej wszystkich uczestników przystanku. Tam też zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla laureatów, zorganizowanego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Inowrocławiu, V Festiwalu Teatrów Profilaktycznych „poPaTrz”, który tego samego dnia zakończył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu. Na tej uroczystej gali gościli gospodarze Inowrocławia – Starosta Powiatu Tadeusz Majewski i Prezydent Miasta Ryszard Brejza.

Później młodzi ludzie udali się na pierwszą część warsztatów. Nie mogli jednak zbytnio odpocząć, bo już po kolacji wszyscy wyruszyli spod hali „Kujawianka” na pierwszy happenig „PaTosfera”, do  Parku Solankowego. Swoim optymizmem i zaangażowaniem uczestnicy happeningu zarazili gości „Solanek” i pokazali, że młodzież umie się wspaniale bawić bez używek. Udało się im porwać do tańca wielu gości parku Solankowego, a potem wszyscy wspólnie obejrzeli porywające przedstawienie teatru ulicznego „Cztery Żywioły” z Chojnic zatytułowane „Zaginieni podróżni”.

To jednak wcale nie był koniec przystankowego dnia. Zaraz potem odbył się w hali „Kujawianka” koncert wykonawcy piosenki literackiej Jarosława „Jara” Chojnackiego, który dostarczył wielu wzruszeń, a na końcu porwał wszystkich do tańca i zaśpiewali razem hymn PaT-u pod tytułem „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”. By ten powrót na ziemię opóźnić, zaraz po koncercie odbyło się przedstawienie teatralnej grupy AZYL z Inowrocławia, zatytułowane „Sekret”. Dla wytrwałych, a było ich naprawdę wielu, zorganizowane zostało „PaTulisko”, czyli nocne rozmowy o sztuce: teatrze, muzyce, poezji.

Po krótkiej nocy młodzież powróciła na warsztaty. Zaś w tym samym czasie w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbył się panel „Twórcza Profilaktyka”. Poruszone na nim zostały aspekty profilaktycznej pracy z młodzieżą i omówione zostały zagrożenia bezpieczeństwa w szkołach. Panel rozpoczął się od wręczenia certyfikatów dla uczestników szkolenia dla liderów eksperckiego PaT/E, skierowanego do animatorów pracy z młodzieżą. Jego uczestnikami byli głównie nauczyciele i pedagodzy szkolni, reprezentujący powiaty województwa kujawsko-pomorskiego. Wykłady na tym panelu poprowadzili: insp. Grzegorz Jach, Kurator Oświaty Anna Łukaszewska. Na końcu było wystąpienie podkom. Marka Kolinskiego eksperta z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy, który omówił procedury współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.

Uczestnicy panelu dołączyli po jego zakończeniu do blisko tysiącosobowej grupy zgromadzonej na Rynku Miejskim w Inowrocławiu. Składała się ona z uczestników przystanku i ich rówieśników z inowrocławskich szkół, a także z zaciekawionych tym wydarzeniem mieszkańców Inowrocławia. Wszyscy zgromadzili się na kolejnym happeningu „PaTosfera”. Z pewnością wiele osób zachęciła do udziału w tym happeningu Orkiestra Dęta Komendy Stołecznej Policji. Wśród najznamienitszych gości znaleźli się: Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes i Komendant Wojewódzki Policji insp. Krzysztof Zgłobicki. Gościliśmy także Mazowieckiego Komendanta Policji mł. insp. Rafała Batkowskiego.

Wszyscy uczestnicy happeningu udali się następnie do hali widowisko-sportowej „OSiR” w Inowrocławiu, podczas przemarszu gorąco witając wszystkich napotkanych mieszkańców Inowrocławia.W hali „OSiR” czekała na przystankowiczów piękna scena z dołączonym do niej wielkim telebimem. Na tej scenie odbyła się wielka gala finałowa poprowadzona przez insp. Jacha. Podczas tej gali wszystkie grupy warsztatowe zaprezentowały swoje umiejętności. Oczywiście wszyscy czekali na występy taneczne i wokalne.

Nie tylko jednak one wzbudziły aplauz publiczności. Wielka niespodzianką okazały się takie warsztaty jak: carwing- sztuka strojenia potraw, czy warsztat układania fryzur, albo warsztat plastycznych form teatralnych, którego uczestnicy zbudowali kolorowego „PaTosmoka”, który zdążył już wdziękiem zauroczyć uczestników happeningu na Rynku Miejskim. Dzięki warsztatom Inowrocław wzbogacił się o artystyczną instalację, którą zbudowali uczestnicy warsztatu „PaTyczaki”. Policjanci też stanęli na wysokości zadania i występy adeptów Muay Thai oraz przyszłych ratowników medycznych utkwiły w pamięci widzów gali.

Ale niestety, wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Po kilku godzinach zakończyły się występy młodzieży. Na koniec wszyscy przystankowicze po raz trzeci zatańczyli „belgijkę” – ich ulubiony taniec. Urokowi tego tańca i jego pełnej optymizmu atmosferze nie mogła się oprzeć Pani Wojewoda, która dołączyła do młodych ludzi, bawiąc się razem z nimi i okazując swoje poparcie dla rozwijania mody na życie wolne od uzależnień. Potem już tylko wszyscy zjedli obiad i choć zmęczeni, to jednak pełni pięknych wspomnień, pojechali do swoich domów.

(KWP Bydgoszcz / tk)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja