Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

VIII Przystanek PaT w Łodzi

Data publikacji 13.06.2013

13 czerwca 2013 r. w sali Senatu Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiemu przedsięwzięciu jakim jest VIII Przystanek PaT w Łodzi (Profilaktyka a Ty).

W Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiemu przedsięwzięciu jakim jest VIII Przystanek PaT w Łodzi (Profilaktyka a Ty). W konferencji wzięli udział współgospodarze VIII Przystanku PaT w Łodzi:
-    Wojewoda Łódzki – Pani Jolanta Chełmińska,
-    Wiceprezydent Miasta Łodzi - Pani Agnieszka Nowak (główny organizator),
-    Marszałek Województwa Łódzkiego – Pan Witold Stępień,
-    Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi – insp. Dariusz Banachowicz,
-    Rektor Politechniki Łódzkiej – prof. Stanisław Bielecki,
oraz autor programu insp. Grzegorz Jach – Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego.

Pierwszy raz oficjalnie zaprezentowano mediom spot promujący VIII Przystanek PaT w Łodzi. Przedstawiono ideę i program akcji. W tym roku ta największa w kraju Akcja PaTowiczów odbędzie się po raz pierwszy w Łodzi od 9 do 14 lipca - pod nazwą - VIII Ogólnopolski Przystanek PaT – Łódź 2013. Blisko 3 tysiące osób weźmie udział w kilkudziesięciu warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych instruktor i pedagogów z różnych dziedzin sztuki i sportu.

Młodzież nie chce słuchać pogadanek na temat profilaktyki uzależnień, a dorośli mówią o pacie w komunikacji pokoleń i kryzysie autorytetów. Policja na pat społeczny odpowiada PaTem kreatywnym. Inspiruje środowiska młodych do działań twórczych zastępując ulotki profilaktyką rówieśniczą. Na podstawie licznych badań i prognoz wiemy, że nie jest najlepiej - i co dalej? W końcowym etapie problem i tak trafi do Policji, która musi zareagować na łamanie prawa. Dlatego Policja, która nadal będzie zatrzymywać i doprowadzać sprawców przestępstw i wykroczeń, stawia na równoległe wzmacnianie działań prewencyjnych wśród młodzieży i zachęca do profilaktyki rówieśniczej poprzez kulturę i sport.

By dać przykład, że to możliwe w Komendzie Głównej Policji od 8 lat działa program „Profilaktyka a Ty” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ich rodziców, wychowawców i nauczycieli. Wystarczy włączyć zielone światło młodym, zdolnym i kreatywnym, których w Polsce nie brakuje. To oni są w programie PaT mentorami, instruktorami i liderami działań, za którymi idą setki rówieśników. Piszą i robią własne spektakle, filmy, happeningi, radio, telewizję i to wszystko razem nasycone autentycznością, pozytywną energią, a co ważne osobowym przykładem, że tak można. W wielu przypadkach młodzi potrafili bardziej skutecznie dotrzeć do swoich rówieśników niż dorośli. Z tego myślenia narodziła się idea programu PaT, którą jest moda na życie bez uzależnień: młodzi – młodym. W miastach, powiatach i gminach powstają grupy PaT (obecnie 70 w kraju), które wybierają swoich liderów i działają twórczo, wspierani przez policjantów, nauczycieli i samorządowców. Tak powstaje ogólnopolska społeczność PaT, która spotyka się na Przystankach PaT. W ciągu roku szkolnego (weekendy) odbywają się Przystanki Regionalne. Natomiast podczas wakacji raz w roku odbywa się ogólnopolski Przystanek PaT.

(KWP w Łodzi / mj)

Powrót na górę strony