Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczna kąpiel" w Domaniowie

Data publikacji 13.06.2013

„Bezpieczna kąpiel” – już siódmy raz pod takim hasłem nad zalewem w Domaniowie odbył się festyn dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcony bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku, który został przygotowany przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu.

Za kilka dni początek wakacji, słoneczna pogoda i ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać, z czym wiąże się taki wypoczynek. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety gdy wykażemy się lekkomyślnością może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

Tylko w ubiegłym roku na Mazowszu w okresie wakacyjnym utonęło 21 osób.  Najczęściej wypadki te powodowane są właśnie lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk. W trakcie festynu organizatorzy starali się uświadomić i uczulić na wszystkie niebezpieczeństwa, aby wypoczynek nad wodą był tylko przyjemnością. Policjanci Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu opowiadali uczestnikom festynu jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Wręczyli też dzieciom mnóstwo materiałów profilaktycznych właśnie o tym, jak uniknąć zagrożeń podczas wypoczynku. Przygotowano atrakcyjne pokazy umiejętności służb ratownictwa wodnego.  Każdy chętny mógł też nauczyć się, jak wyciągnąć z wody tonącego i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrowano działania pościgowe policji wodnej, podczas których policjanci na łodziach motorowych pokazali jak zatrzymuje się jednostki pływające stwarzające zagrożenie na akwenie wodnym. WOPR zaprezentował akcję ratowniczą przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zarówno podręcznego (rzutka rękawowa i bojka SP) oraz sprzętu ciężkiego (skuter wodny z platformą ratowniczą, deska surfingowa, kołowrót ratowniczy), a także desantu z łodzi motorowodnej.

   W organizację pokazów włączyła się też Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, która zaprezentowała akcję gaszenia pożaru poprzez zrzut wody z samolotu Dromader. Strażacy pokazali jak wygląda akcja ratownicza podczas wypadku drogowego, jak z rozbitego pojazdu wydobywa się ofiary z użyciem ciężkiego sprzętu ratownictwa drogowego. Każdy z pokazów był szczegółowo omówiony przez specjalistów, a dzieci ochoczo przyłączały się do dyskusji na temat bezpiecznego zachowania. 

Wszystkie pokazy wspólnie z uczestnikami festynu obserwował wraz z zaproszonymi gośćmi Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Rafał Batkowski, a także mjr. Sławomir Karamać z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, mł.bryg. Jacek Pastuszka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Prezes Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu Andrzej Grabkowski oraz Komendant Miejskiej Policji w Radomiu insp. Karol Szwalbe, p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu nadkom. Witold Krawczyk.

Kolejny już festyn nad zalewem w Domaniowie zorganizowali wspólnie: Wydział Prewencji mazowieckiej Policji, Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Radomskie Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Radomskie Stowarzyszenie Sportów Wodny i Marinę Domaniowską.

(KWP Radom / tk)

Film "Bezpieczna kąpiel" w Domaniowie

Pobierz plik "Bezpieczna kąpiel" w Domaniowie (format mp4 - rozmiar 21.47 MB)

Powrót na górę strony