Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Festiwal filmowy „Kameralne Lato Radom 2013” z policyjnym udziałem

Data publikacji 17.06.2013

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu jest jednym z organizatorów tegorocznej, szóstej edycji ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato Radom 2013”, które odbywają się w dniach 16 - 22 czerwca br. Patronatem honorowym imprezę objął m.in. nadinsp. Marek Działoszyński – Komendant Główny Policji.

Festiwal "Kameralne Lato” na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku to już szósta edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. Od początku festiwalu jego częścią integralną są warsztaty filmowe, w czasie których młodzi twórcy, pod okiem znanych aktorów, reżyserów, operatorów, przechodzą pełną drogę realizacji filmów: od scenariusza, przez montaż, aż do uroczystej prezentacji filmu fabularnego.

W tym roku do organizacji imprezy została zaproszona Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, a młodzi twórcy filmów będą się koncentrować na tematyce związanej z bezpieczeństwem, profilaktyką zagrożeń kryminalnych i społecznych. Policjanci wezmą czynny udział w całym Kameralnym Lecie. Będą konsultantami powstających filmów, wezmą udział w konsultacjach z młodymi twórcami filmowymi, a także zorganizują uroczystą paradę aut i wystawę zdjęć z tegorocznego kalendarza Mazowieckiej Policji „Każdy ma wpływ na bezpieczeństwo”, w sesjach do którego wystąpiły gwiazdy sportu i telewizji. Wystawę zdjęć będzie można oglądać w kinie Helios przy ul. Poniatowskiego w Radomiu.

Na wniosek Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Rafała Batkowskiego - Pan Marcin Jabłoński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych wyraził zgodę na włączenie festiwalu „Kameralne Lato” do harmonogramu ogólnopolskich przedsięwzięć w ramach Rządowego Programu „Razem bezpieczniej” oraz wykorzystanie logo Programu podczas festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się w niedzielę 16 czerwca br. uroczystą paradą samochodów zabytkowych, która ruszyła spod Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Tego samego dnia o godz.15.20 w Wyższej Szkole Handlowej przy ul. Traugutta 61a odbyło się spotkanie z uczestnikami warsztatów pod hasłem „Profilaktyka kryminalna – podstawowe zagadnienia i wpływ na bezpieczeństwo, które poprowadził producent festiwalu Maciej Dominiak i mł. insp. Marek Świszcz – Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Kolejne dni przyniosą następne spotkania młodych twórców z mazowieckimi policjantami. W poniedziałek (17.06) w Czytelni Kawy (ul. Marii Curie Skłodowskiej 4) odbędzie się spotkanie opiekunów grup warsztatowych – Wojciecha Solorza i Adriana Panka oraz funkcjonariuszy KWP zs. w Radomiu z zaproszonymi dziennikarzami. Zaprezentowana po raz pierwszy zostanie też statuetka  "Złotego Łucznika" - nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu filmowego.

Wtorek rozpocznie się konsultacjami technicznymi i merytorycznymi dla uczestników warsztatów realizowanych wspólnie z KWP zs. w Radomiu. Tego samego dnia będą miały miejsce pierwsze realizacje scen filmów prewencyjnych. Miejscem, gdzie będzie można zobaczyć aktorów i reżyserów zostanie centrum Radomia – Plac Konstytucji 3 Maja.

W środę (19.06), w ramach Kameralnego Lata odbędzie się panel dyskusyjny „Społeczna i prewencyjna rola kultury”. W skład komitetu naukowo-organizacyjnego konferencji weszli: ks. prof. zw. dr hab. Jan Śledzianowski, prof. nadzw. dr hab. Dariusz Adamczyk, doc. dr Sylwester Bębas, dr Michał Domagała, mł. insp. Rafał Batkowski, dr Andrzej Gołębiowski, mgr Anna Wróblewska. Konferencję o godz.14.30 otworzy doc. dr Elżbieta Kielska, a następnie głos zabiorą mł. insp. Rafał Batkowski i wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień. O godz.15 Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego insp. Grzegorz Jach wręczy organizatorom Festiwalu certyfikat „Wspiera nas PaT”. Spotkanie zakończy wykład Anny Wróblewskiej pt. „Przemysły kultury i ich rola w życiu nowoczesnego państwa”, po którym odbędzie się dyskusja panelowa.

Sceny filmowe będą realizowane przez kolejne dni m.in. w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, a także w innych punktach Radomia. Kolejne etapy powstawania produkcji filmowych będą konsultowane z przedstawicielami KWP zs. w Radomiu.

Festiwal zakończy się w przyszłą sobotę (22.06). Już od godz. 12 w kinie Helios będzie można spotkać się z Lidią Popiel, a także reżyser Magdaleną Łazarkiewicz – twórczynią znanych filmów i seriali – m.in. Głębokiej wody. W spotkaniach tych wezmą udział mazowieccy policjanci, którzy zapoznają ich słuchaczy z problematyką profilaktyki.

Również w sobotę w godz.15.30-16.30 na radomskim Rynku odbędą się obchody Mazowieckiej Nocy Profilaktyki. Zgromadzone osoby będą mogły wziąć udział w happeningu „Przestańmy biec”, odczytany zostanie odezwy PaT, odbędzie się Zryw Wolnego Serca, a także animacja młodzieżowa. W obchodach weźmie m.in. udział aktorka Anna Mucha czyli ambasadorka Festiwalu. Wieczorem w kinie Helios odbędzie się uroczysta gala finałowa oraz prezentacja najciekawszych debitów filmowych ostatnich lat.

Festwial - dzień po dniu >>

Powrót na górę strony