Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarządzanie kryzysowe: ćwiczenia w kozienickiej elektrowni

Data publikacji 26.06.2013

Atak terrorystyczny na elektrownię, podłożenie ładunków wybuchowych i wzięcie zakładników przez grupę uzbrojonych mężczyzn - to założenia ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego "Kozienice 2013". Celem symulacji było m.in. doskonalenie i sprawdzenie umiejętności współdziałania służb w ramach ochrony obiektów infrastruktury krytycznej.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że w kierunku województwa mazowieckiego kieruje się od granicy około 10 niebezpiecznych, uzbrojonych cudzoziemców. W okolicach Kozienic grupa nie zatrzymuje się do kontroli. Patrol straży granicznej rozpoczyna pościg. Jeden pojazd zostaje zatrzymany, drugi dojeżdża do elektrowni w Kozienicach. Wysiada z niego czterech mężczyzn, którzy - oddając strzały z broni maszynowej - wbiegają do budynku. Na miejscu przybywają funkcjonariusze i negocjatorzy policyjni. Terroryści ostrzegają, że przy próbie zatrzymania zabiją zakładników i zdetonują podłożone ładunki wybuchowe. Dodatkowo, kierowca cysterny, który przewoził ciekły wodór po terenie zakładu, słysząc wybuchy i strzelaninę przed bramą, wpada w panikę i powoduje wypadek w okolicy oczyszczalni ścieków. Ciągnik i ładunek zapalają się.

Dalszy bieg wydarzeń obejmował negocjacje z przestępcami, szturm jednostek antyterrorystycznych oraz neutralizację pozostawionego w budynku ładunku wybuchowego. Równocześnie straż pożarna podejmuje działania gaśnicze wobec cysterny. Teren akcji zostaje zabezpieczony, a poszkodowanym udzielona pomoc.

W manewrach wzięły udział: Komenda Wojewódzka Policji zs. Radomiu, KWP Kielce, KWP Lublin, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, zakład Enea Wytwarzanie S.A oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

W trakcie akcji odbyły się również ćwiczenia z prowadzenia polityki informacyjnej dla oddziałów prasowych poszczególnych służb.

(źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, fot / video: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.17 MB)

Powrót na górę strony