Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci będą pracować na rzecz bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej

Data publikacji 01.07.2013

Codziennie od 1 do 7 lipca br. kilkudziesięciu policjantów będzie czuwało nad bezpieczeństwem uczestników Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej „FIVB Beach Volleyball World Championships Mazury 2013”, które odbędą się Starych Jabłonkach. Oprócz służby pełnionej w samym sercu rozgrywek w specjalnym posterunku Policji, funkcjonariusze będą monitorować sytuację drogową związaną z przemieszczaniem się mieszkańców, kibiców, ale także tych, którzy będą chcieli przejechać w tym okresie krajową 16.

Specjalnie na ten czas, żeby udzielać pomocy i reagować najszybciej jak to możliwe, w Starych Jabłonkach powstanie policyjny punkt obsługi interesantów. Tam od 1 do 8 lipca br. przez 24 godziny na dobę będzie można uzyskać pomoc policjantów. Ten specjalny posterunek będzie usytuowany przed wjazdem do hotelu. To tam będzie można zgłaszać uwagi dotyczące bezpieczeństwa, potrzebę interwencji, fakt zaistnienia wykroczenia, czy przestępstwa, odnalezienia, czy zagubienia dokumentów. To właśnie tam, koniecznie po zabawie a przed podróżą, będzie można sprawdzić swój stan trzeźwości. Tam także będą przebywały dzieci, które się zagubią.

W policyjnym punkcie obsługi interesantów przez cały czas funkcjonować będzie specjalny telefon. Dlatego oprócz nr 997,112, numer 537 – 077 – 719 także warto znać.

W komisariacie będą także tłumacze, którzy pomogą zagranicznym gościom uzyskać informacje.

Mistrzostwa to wspaniałe widowisko, czas wielkich sportowych emocji i wielu artystycznych atrakcji mające wielotysięczną widownię. Mogą się w niej pojawić kieszonkowcy. Dlatego policjanci przypominają, aby nie afiszować się zawartością portfela, a wręcz przeciwnie, jeśli nie ma takiej potrzeby, zostawić dokumenty i większą gotówkę w hotelu, domu. Na pewno wielu będzie chciało upamiętnić sportową rywalizację najlepszych par żeńskich i męskich z każdego zakątku globu. Pamiętajmy, aparaty, kamery, telefony komórkowe miejmy cały czas na oku, trzymajmy je w torbach, plecakach, nie z tyłu, w kieszeniach, na plecach, ale przy klatce piersiowej.

Wśród gości Mistrzostw będą także najmłodsi. Z doświadczenia policjantów wynika, że nie zawsze chodzą oni krok w krok za swoimi opiekunami. Dlatego warto nauczyć dziecko, że jeśli się zgubi, powinno podejść do policjanta czy pracownika ochrony. Dobrze byłoby, gdyby maluch miał przy sobie kartkę z danymi rodziców, szczególnie numerem telefonu. Każde odnalezione dziecko będzie można odebrać z policyjnego punktu obsługi interesantów.

Jak dojechać i poruszać się po Starych Jabłonkach?

Prognozuje się, że codziennie w trakcie rozgrywania meczów turnieju oraz po ich zakończeniu w czasie imprez towarzyszących w zamkniętej Strefie Kibica przez pierwsze trzy dni będzie przebywało około 4,5 tys. osób, które wtedy będą mogły wejść na teren strefy za darmo. Może tam wtedy przyjechać 1500 pojazdów.

Natomiast przez kolejne cztery dni wejście w zamkniętą strefę kibica będzie odbywało się za okazaniem biletu. W czasie rozgrywania meczów finałowych organizator przewiduje obecność nawet 12 tys. kibiców oraz przyjazd do 4 tys. pojazdów.

Z uwagi na słabo rozwiniętą komunikację publiczną w tym rejonie, podstawowym środkiem transportu będzie komunikacja prywatnymi samochodami. Przyjazd tak dużej liczby kibiców, z uwagi na istniejącą sieć dróg jaka występuje w okolicach małej miejscowości Stare Jabłonki, pomimo wprowadzenia zmian w organizacji ruchu, będzie generował utrudnienia w ruchu drogowym. Główny dojazd do miejsca Mistrzostw będzie odbywał się wyłącznie drogą krajową nr 16 z kierunku od Ostróda i Olsztyna. Równocześnie będzie tam także natężony ruch tranzytowy.

Dlatego też apelujemy do kierowców pojazdów jadących tranzytem, nie  zainteresowanych kibicowaniem siatkówce plażowej, zwłaszcza kierujących pojazdami ciężarowymi, aby w miarę możliwości zmienili trasę przejazdu z drogi krajowej nr 16, tak z kierunku Ostródy, jak i Olsztyna.

Zaleca się z kierunku Ostródy przejazd dla pojazdów ciężarowych drogą krajową nr 7, a z kierunku Olsztyna drogą krajową nr 51 przez Olsztynek.

Natomiast dla pojazdów osobowych, z i w kierunku Gdańska, Grudziądza i Torunia zaleca się przejazd drogami wojewódzkimi nr 527 i nr 530 przez miejscowość Łukta.

Dla kibiców przyjezdnych pojazdami organizator przygotował jedyny płatny parking dla kilku tysięcy pojazdów zlokalizowany przy drodze powiatowej nr 1247 do miejscowości Kątno, wjazd od pierwszego skrzyżowania z kierunku Ostródy z drogą krajową nr 16 (Ostróda – Olsztyn) po jej przeciwległej stronie niż miejsce odbywania się imprezy w Starych Jabłonkach.

Organizator przygotował przewóz kibiców z parkingu na teren imprezy Hotelu Anders autobusami.

Kibice, którzy nie skorzystają z autobusów organizatora, będą mogli przedostać się z parkingu wytyczonym ciągiem pieszym w kierunku do Starych Jabłonek, ale z niebezpiecznym przekroczeniem drogi krajowej nr 16. Policjanci nie zalecają tego rozwiązania, z uwagi na znaczne natężenie ruchu kołowego na drodze krajowej nr 16. Może ono powodować zagrożenie dla pieszych, a także może utrudniać i pogorszyć płynność ruchu kołowego, w tym dla pozostałych przyjezdnych kibiców.

Do Starych Jabłonek będą mogły wjechać wyłącznie pojazdy posiadające wydane przez organizatora przepustki naklejone w górnym prawym rogu przedniej szyby pojazdu, tylko od drogi krajowej nr 16 poprzez pierwsze skrzyżowanie z kierunku Ostródy ul. Pocztową w kierunku odbywania się imprezy na terenie Hotelu Anders. Na ulicy tej będzie obowiązywał ruchu jednokierunkowy do skrzyżowania z ul. Olsztyńską, która będzie stanowiła jednokierunkowy wyjazd ze Starych Jabłonek do skrzyżowania z drogą nr 16 pierwszego od strony Olsztyna (możliwy wyjazd w kierunku Ostródy i Olsztyna).

Organizator przygotował 5 typów przepustek (identyfikatorów), które będą uprawniały do wjazdu na teren Starych Jabłonek:
1.    Organizator – uprawniający do wjazdu i dostępu wszędzie, na całym terenie zawodów,
2.    Parking VIP – osoby posiadające bilet VIP, mogą dojechać w głąb m. Stare Jabłonki do parkingu VIP,
3.    Hotel – pracownicy  i osoby zakwaterowane w Hotelu Anders,
4.    Tourists – osoby posiadające bilet na polu namiotowym,
5.    Mieszkaniec – osoby mieszkające i przebywające w m. Stare Jabłonki.

Dla osób mieszkających w ośrodkach wypoczynkowych Elemis i PTTK przewidziany jest dojazd drogą powiatową nr 1230N ul. Turystyczną z kierunku od miejscowości Idzbark. Te osoby nie muszą mieć przepustek na samochód.
Kibice, którzy przyjadą do Starych Jabłonek drogą powiatową nr 1230N z kierunku miejscowości Idzbark, będą kierowani na jedyny parking po drugiej stronie drogi krajowej nr 16 poprzez dojazd jednokierunkową ul. Olsztyńską do drogi krajowej nr 16 (pierwsze skrzyżowanie z kierunku Olsztyna).

Z uwagi, że teren zamknięty imprezy będzie obejmował część ul Spacerowej, będzie ona zupełnie wyłączona z ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Turystyczną i Kolejową do skrzyżowania z ul. Piękną, za którym droga ta będzie stanowiła drogę ewakuacyjną dla służb ratowniczych.

Droga (leśna) pomiędzy Starymi Jabłonkami, a miejscowością Parwółki będzie zamknięta, ponieważ  będzie pełniła rolę drogi ewakuacyjnej.

Na drodze krajowej nr 16, a także na wszystkich drogach i ulicach dojazdowych do miejsca imprezy będą obowiązywały obustronne zakazy zatrzymywania wraz z tabliczką wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela, których przestrzeganie będzie bezwzględnie egzekwowane.

Nad organizacją ruchu czuwać będą liczne patrole policjantów ruchu drogowego i oddziału prewencji, którzy na skrzyżowaniach oraz głównych ciągach komunikacyjnych, będą przede wszystkim pomagać zmotoryzowanym kibicom. Policjanci będą kierować ruchem, upłynniać go. Ich zadaniem będzie także nadzór nad ruchem i kontrola pieszych, kierowców w przypadku popełniania przestępstw i wykroczeń.

(źródło: KWP w Olsztynie)
 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony