Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiał konsole do gier

Data publikacji 04.07.2013

Dwa dyski twarde o łącznej pojemności 1160 GB z zawartością różnego rodzaju programów do obchodzenia technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier, kilkaset pirackich kopii gier i programów komputerowych, 50 płyt CD/DVD z kilkudziesięcioma pirackimi kopiami komercyjnych programów komputerowych to efekt przeszukania mieszkania 17-latka z powiatu lubelskiego. Na trop nielegalnej działalności policjanci natrafili dzięki obserwacji i monitorowaniu Internetu. Wstępnie szacowane straty, jakie poniosły firmy w wyniku jego nielegalnej działalności to ponad 50 tys. złotych.

Policjanci zwalczający przestępczość komputerową z KWP w Lublinie, wspólnie z funkcjonariuszami KP Niemce oraz przedstawicielem firmy Fota weszli wczoraj do mieszkania 17-letniego mężczyzny. Z naszych ustaleń wynikało, że mieszkaniec powiatu lubelskiego zajmował się nielegalnym procederem polegającym na przerabianiu konsol typu PSP. Mężczyzna ogłaszał się na różnych portalach aukcyjnych, gdzie oferował usługi polegające na przerabianiu konsol do gier dzięki czemu możliwe było odtwarzanie na nich pirackich kopii gier.

W trakcie realizacji policjanci odnaleźli i zabezpieczyli dwa dyski twarde o łącznej pojemności 1160 GB - zawierające różnego rodzaju programy do obchodzenia technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier, kilkaset pirackich kopii gier i programów komputerowych. Ponadto zabezpieczono 50 płyt CD/DVD z kilkudziesięcioma pirackimi kopiami komercyjnych programów komputerowych.

Wstępnie szacowane straty, jakie poniosły firmy w wyniku jego nielegalnej działalności to kwota ponad 50 tys. złotych. Dokładana kwota będzie jednak możliwa do ustalenia po badaniach i analizie dysków twardych oraz nośników CD/DVD przez biegłych.

Za ten czyn grozić może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Chodzi o naruszenie przepisów Kodeksu Karnego, Ustawy Prawo Przemysłowe oraz Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony