Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny bezpieczny dzień Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej za nami

Data publikacji 04.07.2013

Kolejny dzień Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej w Starych Jabłonkach za nami. Podobnie jak w dniach poprzednich w ocenie policjantów było spokojnie i bezpiecznie. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają sami kibice, którym towarzyszy sportowa i przyjazna atmosfera, ale także policjanci i inne służby, którzy strzegą ich bezpieczeństwa.

Każdy dzień służby policjanci i współpracujący z nami funkcjonariusze z innych formacji rozpoczynają od odprawy, podczas której zapoznają się z zadaniami, które danego dnia ich czekają np. na jakim posterunku będą pełnić służbę. Tam podsumowują także sytuację z dnia poprzedniego, przekazują sobie cenne informacje i uwagi. Wszystko po to, abyśmy te Mistrzostwa wspominali, jako wspaniałe i bezpieczne widowisko sportowe.

Podczas dzisiejszej porannej odprawy policjanci sami przyznali, że ruch na krajowej „szesnastce” i w obrębie imprezy odbywa się bez utrudnień. Jak mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie „większość kierowców jest zdyscyplinowana”. Zdaniem Naczelnika „zmotoryzowani kibice słuchają wskazówek i informacji przekazywanych przez policjantów, co niewątpliwie wpływa na sprawne przemieszczanie się. Co ważne kierowcy przestrzegają zakazów zatrzymywania się, chociaż zdarzają się tacy, którzy postanawiają zostawić samochód w miejscu niedozwolonym. Wówczas zwracamy uwagę uczestnikom ruchu na niewłaściwe zachowanie”. Funkcjonariusze w tych dniach przede wszystkim pomagają zmotoryzowanym kibicom płynnie włączyć się do ruchu, ułatwiają dojazd i wyjazd ze Starych Jabłonek, informują o zmianie organizacji ruchu. Dowodem na to, że kierowcy faktycznie są zdyscyplinowani, są policyjne statystyki, w których próżno szukać informacji o chociażby kolizji. Takich zdarzeń po prostu nie ma.

Od poniedziałku na terenie Mistrzostw funkcjonuje Sztab Dowódcy Operacji, w którym każdego dnia analizuje się przebieg zabezpieczenia imprezy. Tam policjanci na podstawie uwag, spostrzeżeń, wspólnych wniosków podejmują decyzje, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i usprawnienie organizacji zabezpieczenia. To szczególne miejsce często nazywane przez samych policjantów „małą komendą na kołach”, to nie tylko profesjonaliści z zakresu ruchu drogowego, prewencji, pionu kryminalnego, ale także specjalistyczny sprzęt. Ambulans Monitoringu Wizyjnego (AMW), bo o nim właśnie mowa, posiada łączność telefoniczną łącznie z satelitarną, internetową, faksową i radiową, czyli jest naszpikowany nowoczesnym sprzętem komputerowym, radiowym i kamerami. Pojazd ma możliwość rejestrowania obrazu i dźwięku przy zabezpieczaniu imprez, ma niezależne zasilanie, czyli może pracować wiele godzin bez zasilania zewnętrznego. Ambulans może nagrywać obraz bezprzewodowo. Nowoczesny mercedes sprinter, to dodatkowe pary oczu, z których policjanci korzystają właśnie podczas zabezpieczania porządku tak dużych imprez jak Mistrzostwa.

We wtorek podczas spotkania sztabowego policjanci przeanalizowali sytuację na głównym skrzyżowaniu krajowej „szesnastki” z ulicą Pocztową. Funkcjonariusze dostrzegli tam brak czytelnej informacji dla pieszych, w którym konkretnie miejscu mają oni przechodzić. Szefostwo Sztabu zwróciło się z wnioskiem do organizatora, aby przygotował czasowy projekt organizacji ruchu dotyczący przejścia dla pieszych. Decyzja w tej sprawie już zapadła. Już od dzisiaj funkcjonuje czasowe przejście dla pieszych (żółte pasy na jezdni oraz znaki pionowe B-6) . Będzie ono w tym miejscu pod stałym nadzorem Policji.

Do policyjnego punktu obsługi interesantów, który działa przez 24 godziny na dobę nadal najczęściej  zgłaszają się osoby, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości przed podróżą, potrzebują informacji dotyczących zmiany organizacji ruchu, miejsc parkingowych, a nawet pytają o plan rozgrywek.

Przypominamy, że ten specjalny posterunek jest usytuowany przed wjazdem do hotelu. To tu można zgłaszać uwagi dotyczące bezpieczeństwa, potrzebę interwencji, fakt zaistnienia wykroczenia, czy przestępstwa, odnalezienia, czy zagubienia dokumentów. To właśnie tu, koniecznie po zabawie a przed podróżą, można sprawdzić swój stan trzeźwości. Tu także będą przebywały dzieci, które się zagubią.

W policyjnym punkcie obsługi interesantów przez cały czas funkcjonuje specjalny telefon. Dlatego oprócz nr 997,112, numer 537 – 077 – 719 warto znać.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Powrót na górę strony