Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współorganizatorzy przestępczego procederu odpowiedzą za pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 25.07.2013

Hakerzy włamywali się na konta biznesmenów w Europie Zachodniej, „czyścili” je z pieniędzy a skradzione w ten sposób trafiały na konta słupów w Krakowie. "Wyprane” pieniądze przelewano dalej na rachunki prowadzone za wschodnią granicą Polski. W ręce małopolskich policjantów wpadło dwoje współorganizatorów międzynarodowego procederu. Obydwojgu zatrzymanym przedstawiono już zarzuty i zostali oni tymczasowo aresztowani. Prowadzący sprawę ustalają inne osoby, które mogły uczestniczyć w praniu brudnych pieniędzy oraz skalę tego procederu. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pod zarzutem prania brudnych pieniędzy zatrzymali dwie osoby, 38-letnią kobietę oraz 29-letniego mężczyznę – współorganizatorów przestępczego procederu zajmujących w hierarchii grupy wysokie pozycje. Główna organizatorka, 38-letnia Małopolanka, wraz z grupą tzw. „słupów” stanowiła centralne ogniwo w pośredniczeniu między wirtualnymi złodziejami a zleceniodawcami. Jej rolą było wyszukiwanie osób, które niewielkim nakładem pracy chciałyby zarobić – czyli tzw. „słupów”. Chętnych nie brakowało – potencjalni współpracownicy słyszeli, że praca polega na pośrednictwie i wykonywaniu przelewów, wynagrodzenie jest prowizyjne (kilka procent od każdego przelewu). Ich rolą było zatem założenie konta bankowego z dostępem do przelewów internetowych, niekiedy oczekiwano także zarejestrowania firmy. „Pracodawczyni” prosiła następnie współpracowników o podanie wszystkich danych, włącznie z loginem i hasłem do założonego konta bankowego – jak się później okazało, na konta te wpływały przelewy dużych sum pieniędzy. Pieniądze były następnie szybko podejmowane z kont i transferowane przekazem pieniężnym do odbiorców z państw za wschodnią granicą kraju. Obecnie wiadomo już, że były to pieniądze pochodzące z przestępstwa – skradzione przez hackerów z kont biznesmenów prowadzących swoje firmy w krajach Europy Zachodniej.

Obydwojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy, decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci ustalają inne osoby, które mogły uczestniczyć w praniu brudnych pieniędzy oraz jaka mogła być skala tego procederu – ile kont bankowych mogło zostać w ten sposób wyczyszczonych.

Przestrzegamy przed tego typu sytuacjami – poszukując pracy zawsze należy dokładnie sprawdzać jakie warunki są oferowane – na czym będzie polegało oferowane zajęcie oraz czego oczekuje pracodawca. W żadnym wypadku nie należy udostępniać innym osobom tzw. wrażliwych danych takich, jak na przykład hasła do konta czy danych osobowych.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony