Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili prawie milion złotych, usłyszeli zarzuty

Data publikacji 01.08.2013

Policjanci z KWP w Poznaniu ujawnili przestępczy proceder polegający na wyłudzeniu pieniędzy od firmy przetwórstwa mięsnego działającej na terenie kraju. W związku ze sprawą zatrzymano 7 osób, w tym pracowników firmy, którzy na podstawie sfałszowanych dokumentów wyłudzili od przedsiębiorstwa blisko milion złotych.

Sprawą wyłudzeń pieniędzy z firmy mięsnej policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmowali się od kilkunastu miesięcy. Funkcjonariusze ustalili, że pracownicy tego przedsiębiorstwa, a także pracownicy współpracujących firm transportowych, przez cztery lata, począwszy od 2007 roku, wyłudzili od firmy mięsnej ponad 900 tysięcy złotych.

W procederze udział brała siedmioosobowa grupa działająca wspólnie i w porozumieniu: czterech mężczyzn oraz trzy kobiety – mieszkańcy Wielkopolski. Na podstawie sfałszowanych faktur i dokumentów przewozowych sprawcy uzyskiwali nienależne im pieniądze za fikcyjne transporty mięsa. Policjanci zatrzymali wszystkich członków grupy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, fałszowania dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Zgromadzenie materiału dowodowego na potrzeby przedstawienia zarzutów sprawcom wymagało przeanalizowania 450 zabezpieczonych sfałszowanych dokumentów, głównie faktur VAT, które poddano także badaniom grafologicznym.

Jeden z podejrzanych decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Pozostali trafili pod dozór policyjny, a także zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe oraz zabezpieczono majątek na łączną kwotę ponad 120 tysięcy złotych. Śledczy ustalili, że przestępczy proceder był dla podejrzanych źródłem stałego dochodu.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony