Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali dyrektora banku, podejrzanego o wyłudzenie 7,4 mln złotych

Data publikacji 01.08.2013

7,4 miliona złotych miał wyłudzić dyrektor regionalny jednego z banków. Mężczyzna podejrzany jest o udzielenie 42 kredytów nieistniejącym podmiotom gospodarczym. Tylko dzięki ścisłej współpracy policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą z KMP w Gdańsku i prokuratorów z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa udało się ustalić szczegóły tego procederu przestępczego, który prowadził od 2008 r. Wczoraj sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. 41-letniemu mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek o godz. 6.00 policjanci zapukali do drzwi mieszkania 41-letniego dyrektora banku. Mężczyzna był zaskoczony widokiem funkcjonariuszy, a tym bardziej - przeszukaniem jego mieszkania. Policjanci bardzo dokładnie sprawdzili wszystkie pomieszczenia oraz jego samochody. Zabezpieczyli dziewięć komputerów, nośniki pamięci, telefon komórkowy oraz sfałszowaną dokumentację dotyczącą czterech kredytów.

41-letni mieszkaniec Gdyni został zatrzymany, a zabezpieczony sprzęt trafił do badań. Z zebranych w tej sprawie materiałów wynika, że 41-latek, będąc dyrektorem oddziału banku, a później dyrektorem regionalnym, udzielał kredytów firmom, które faktycznie nie istniały lub były w likwidacji i nie ubiegały się o ich udzielenie. Jego przestępcza działalność trwała od 2008 do 2013 r. W tym czasie udzielił 42 kredytów na łączną kwotę prawie 7,4 mln zł. We wtorek policjanci doprowadzili go do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące przestępczego procederu, który - jak się okazało - stał się jego stałym źródłem dochodu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż mężczyzna ten - korzystając z pieniędzy pochodzących z przestępstwa - mógłby próbować uciec z kraju, policjanci i prokuratorzy wnioskowali o zastosowanie wobec niego aresztu. Sąd przychylił się do tego wniosku i wczoraj zastosował wobec 41-latka tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Policjanci wyjaśniają teraz wszystkie okoliczności tej sprawy i sprawdzają m.in. prawdopodobny udział innych osób w tym procederze oraz gdzie znajdują się skradzione pieniądze.

Zatrzymanemu za oszustwa i oszustwa kapitałowe grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.3 MB)

Powrót na górę strony