Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów proponujących unijne dopłaty

Data publikacji 07.08.2013

Ostródzcy policjanci ostrzegają przed złodziejami i oszustami, którzy pod pretekstem zaoferowania znacznego „zastrzyku gotówki” wyłudzają lub kradną pieniądze na poczet przyszłej, rzekomej unijnej dotacji. Wczoraj ofiarą oszusta padła starsza pani, której skradziono kilka tysięcy złotych. Policjanci otrzymali zgłoszenia o podobnych próbach wyłudzeń gotówki. Po raz kolejny apelujemy do wszystkich, szczególnie osób starszych, o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

W poniedziałek około 13:30 do drzwi mieszkania starszej pani, mieszkanki Ostródy, zapukał elegancko ubrany młody mężczyzna. Zaproponował on kobiecie finansowe wsparcie z unijnych dotacji. Zastrzyk gotówki miał wystarczyć m.in. na ewentualne koszty pogrzebu. Warunkiem było posiadanie własnych oszczędności. Kobieta uwierzyła w to co opowiadał mężczyzna i przekazała mu informację o posiadanych oszczędnościach. Podczas gdy mieszkanka Ostródy zapoznawała się z dokumentami, oszust okradł ją, zabierając kilka tysięcy złotych. Mężczyzna wychodząc z mieszkania zakomunikował, że za chwilę przywiezie pieniądze z urzędu. Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą złodzieja, zaalarmowała policję. Tego dnia policjanci otrzymali jeszcze inne zgłoszenia od starszych osób o próbach wyłudzenia pieniędzy w ten sam sposób.

Policjanci po otrzymaniu zgłoszeń o oszustwach szukają podejrzanego.

Przestrzegamy, oszuści najczęściej są elegancko ubrani i pukają do drzwi starszych osób. Zdobywając zaufanie proponują znaczny zastrzyk gotówki na ewentualne koszty pogrzebu lub zakup leków. Prosimy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści i złodzieje stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze lub okraść z życiowych oszczędności. Zanim wpuścimy nieznajomego do naszego mieszkania sprawdźmy czy dana osoba jest tą, za którą się podaje. Zadzwońmy do instytucji, na którą powołuje się przypadkowy gość i zapytajmy czy kogoś do nas kierowano. Strzeżmy się również osób oferujących wyjątkowe okazje i nie obdarzajmy ich nadmiernym zaufaniem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tzw. życiowej okazji, upewnijmy się, czy nie padniemy ofiarą oszustów, czy złodziei. Zawsze, kiedy coś wzbudza nasze wątpliwości, dzwońmy na policję.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony