Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za wywołanie fałszywych alarmów

Data publikacji 07.08.2013

Wrocławscy policjanci zatrzymali 22-latka podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu w budynku Centrum Handlowego Arkady. Sprawca został ustalony i zatrzymany przez funkcjonariuszy już w kilkanaście godzin od powiadomienia o tym, że w obiekcie jest bomba. Kolejną osobę podejrzaną o tego typu działanie zatrzymali policjanci z powiatu oleśnickiego. Już następnego dnia funkcjonariusze ustalili 16-latka, który powiadomił o podłożeniu ładunku wybuchowego na jednej ze stacji paliw.

Do zdarzenia doszło 5.08.2013 roku. Po 21:30 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu zadzwonił mężczyzna informując, że w budynku CH Arkady znajduje się ładunek wybuchowy. Informacja natychmiast została przekazana wszystkim służbom ratowniczym. Zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji, w wyniku, czego budynek opuściło blisko 500 osób. Równolegle funkcjonariusze rozpoczęli sprawdzanie obiektu pod kątem pirotechnicznym wykorzystując do tego również psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych. W tym czasie policjanci operacyjni prowadzili czynności by ustalić  osobę, która zadzwoniła do WCPR. Podczas kontroli obiektu materiałów niebezpiecznych nie ujawniono kończąc działania około godziny 23.30.

Funkcjonariusze realizujący czynności w tej sprawie już w kilkanaście godzin od momentu powiadomienia o podłożenu ładunku zatrzymali podejrzanego 22-latka. Młody człowiek trafił do policyjnego aresztu. Teraz za czyn, o który jest podejrzany odpowie przed sądem.

Do tego typu zdarzenia doszło również na terenie powiatu oleśnickiego. Około 21:00 do dyżurnego Policji w Sycowie zadzwonił mężczyzna i poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku jednej ze stacji paliw na terenie powiatu.

Ewakuowano pracowników stacji, a niezwłocznie podjęte na miejscu czynności nie doprowadziły do odnalezienia materiałów niebezpiecznych. Policjanci już na drugi dzień po zdarzeniu zatrzymali 16-letniego mieszkańca gminy Dziadowa Kłoda podejrzanego o ten czyn.

Przypomnijmy, że osobie, która mając wiedzę o tym, że zagrożenie nie istnieje i zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony