Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa paliwowa wyłudziła miliony

Data publikacji 08.08.2013

Policjanci CBŚ zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się procederem prania pieniędzy oraz oszustwami podatkowymi związanymi z obrotem paliwami na ogromną skalę. W ciągu rocznej działalności grupa spowodowała uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 146 mln złotych. Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec dwóch kolejnych zastosowano środki wolnościowe.

Policjanci CBŚ KGP, wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów i Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku, zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się obrotem paliwami i związanymi z nim oszustwami finansowymi. Funkcjonariusze przeszukali ponad 40 mieszkań i siedzib firm w całej Polsce, m.in. w Warszawie. Dzięki temu zabezpieczyli dokumentację oraz mienie o wartości blisko 36 mln złotych. Wśród zajętych przedmiotów znalazły się m.in. pieniądze, luksusowe samochody oraz złoto w sztabach.

Sprawa związana jest z wykorzystywaniem kontrolowanych przez grupę firm założonych na tzw. słupy. Jak ustalili policjanci, do Polski codziennie sprowadzano ok. 900 tysięcy litrów paliwa kupowanego na terenie krajów nadbałtyckich. Grupa dokonywała opłat celnych i uiszczała podatek akcyzowy, jednak nie płaciła podatku VAT. Pozwalało to na dalszą sprzedaż paliwa po atrakcyjnych cenach, a łańcuch kierowanych przez grupę firm miał na celu ukrycie przestępczego charakteru działań. Szacuje się, że w ciągu roku działania te uszczupliły Skarb Państwa na kwotę nie mniejszą niż 146 mln złotych. W procederze wykorzystywano kilkanaście spółek zajmujących się obrotem paliwami, założonych w kraju przez podstawione osoby. Jak wynika z materiałów zgromadzonych w sprawie, zatrzymani dopuszczali się przestępstw skarbowych także w związku z obrotem innymi towarami, w tym metalami szlachetnymi.

CBŚ

Film Uderzenie Centralnego Biura Śledczego w międzynarodową grupę oszustów podatkowych

Pobierz plik Uderzenie Centralnego Biura Śledczego w międzynarodową grupę oszustów podatkowych (format mp4 - rozmiar 18.23 MB)

Powrót na górę strony