Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za wymuszenia

Data publikacji 09.08.2013

Policjanci z Rybnika rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się wymuszaniem pieniędzy. Kryminalni zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 25 do 43 lat. Bandyci działali na terenie Śląska. Na wniosek śledczych sąd zastosował tymczasowy areszt wobec dwóch członków grupy. Dwaj pozostali zostali objęci policyjnym dozorem. Za przestępstwa, których się dopuścili, grozi do 10 lat więzienia.

Kryminalni z Rybnika od czerwca tego roku rozpracowywali grupę przestępczą, trudniącą się wymuszeniami dużych kwot pieniędzy na szkodę co najmniej kilku mieszkańców województwa śląskiego. W wyniku prowadzonych działań policjanci zatrzymali 4 mieszkańców powiatu rybnickiego w wieku od 25 do 43 lat. Jak ustalili funkcjonariusze, bandyci grozili pokrzywdzonym oraz ich rodzinom uszkodzeniem ciała, a nawet pozbawieniem życia. Groźby te były na tyle realne, że pokrzywdzeni zgadzali się m.in. na zakładanie firm, uznanie nieistniejących długów oraz wykonywanie usług, które przynosiły wyłączną korzyść przestępcom. Wstępnie straty, jakie ponieśli pokrzywdzeni, oszacowano na kilkaset tysięcy złotych.

U podejrzanych śledczy zabezpieczyli samochody osobowe marki BMW i Porsche, a także motocykl, skuter wodny, gotówkę oraz zegarki o łącznej wartości co najmniej 200 tys. złotych. Pochodzenie tych przedmiotów jest obecnie bardzo skrupulatnie sprawdzane. Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wymuszenia rozbójnicze, za co grozi im do 10 lat więzienia. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 43- letniego Damiana M. oraz 38- letniego Michała S. Wobec pozostałych członków grupy zastosowano dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe.

Policjanci ustalają kolejne osoby, które zostały zmuszone do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem przez członków grupy. W związku z tym prosimy wszystkich, którzy mają informacje mogące pomóc w śledztwie o kontakt z KMP w Rybniku pod nr tel. 32 429 52 80.

(KWP w Katowicach / mmw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.33 MB)

Powrót na górę strony