Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli złote łańcuszki metodą „na brudną bluzkę”

Data publikacji 14.08.2013

Policjanci zatrzymali dwoje mieszkańców okolic Iławy, którzy okradali ludzi z biżuterii, podstępem ściągając im ją z szyi. Metoda działania przestępców za każdym razem była podobna. Mężczyzna brudził ubranie swoich ofiar i pod pretekstem czyszczenia koszuli czy marynarki, zdejmował również łańcuszek. Jego partnerka w tym czasie najczęściej zajmowała poszkodowanych rozmową. Później sprawcy kradzieży sprzedawali biżuterię w lombardach, zyskując pieniądze na swoje potrzeby. Policjanci prowadzący sprawy wytypowali podejrzaną parę. Dzielnicowy patrząc przez okno rozpoznał podejrzaną.

Ostródzcy policjanci w ciągu kilkunastu ostatnich dni otrzymywali zgłoszenia od mieszkańców, którym ginęła biżuteria. Sposób działania sprawców kradzieży był w każdym przypadku taki sam. Kobieta i mężczyzna podchodzili do starszej osoby i proponowali pomoc przy wyczyszeniu zabrudzonej odzieży. A to właśnie mężczyzna ziemią brudził ubranie przyszłych pokrzywdzonych i pod pretekstem czyszczenia koszuli czy marynarki, zdejmował z szyi łańcuszek. Jego partnerka i wspólniczka w przestępstwie w tym czasie najczęściej zajmowała poszkodowanych rozmową.

Funkcjonariusze pracujący nad tymi sprawami ustalili, że skradzione łańcuszki trafiały do lombardów. Wytypowano osoby, które mogły mieć związek z tymi zdarzeniami. Podejrzaną idącą chodnikiem przez okno pokoju służbowego wypatrzył kierownik Rewiru Dzielnicowych z Ostródy. Kobieta szła ze swoim partnerem po dokonanej przed chwilą kradzieży.

Oboje sprawcy zostali zatrzymali i noc spędzili w policyjnym areszcie. Jak się okazało, w ciągu kilku dni, sprawcy aż pięciokrotnie dokonali takich kradzieży na terenie Ostródy. Jak na razie po jednym takim zdarzeniu z ich udziałem odnotowano również w Morągu i Iławie. Podczas przesłuchania 39 – latek i jego o 12 lat młodsza koleżanka nie kwestionowali swojej winy.

Dzisiaj sąd zadecyduje o ewentualnym zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec obojga. Za popełnione przestępstwa Anecie W. może grozić nawet 5 lat popełnienia wolności. Andrzej W., który działał w warunkach tzw. recydywy może spędzić w więzieniu kilka lat więcej.

Policjanci apelują do wszystkich, którzy w ostatnim czasie padli ofiarami takich przestępstw o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Ostródzie pod nr tel. (89) 642 72 00. Funkcjonariusze odzyskali również łańcuszek koloru złotego z charakterystyczną zawieszką, który najprawdopodobniej został skradziony w ciągu kilku ostatnich dni. Właściciela proszony jest o kontakt z policjantami.

(KWP w Olsztynie / mmw)

Film Kradli złote łańcuszki metodą "na brudną bluzkę"

Pobierz plik Kradli złote łańcuszki metodą "na brudną bluzkę" (format mp4 - rozmiar 1.96 MB)

Powrót na górę strony