Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

''Fałszywy'' wnuczek wykorzystał prawdziwego kuriera, by wyłudzić pieniądze

Data publikacji 19.08.2013

„Fałszywy” wnuczek wykorzystując nieświadomego faktu kuriera próbował wyłudzić od 85-latki 25 tys.złotych. Policjanci rozpracowujący tych oszustów zwracają uwagę na to, że przestępcy dla uwiarygodnienia swojej legendy i wyłudzenia gotówki, wymyślają nowe metody działania i angażują w proceder legalnie działające firmy kurierskie. Funkcjonariusze uczulają wszystkich mieszkańców, a szczególnie osoby w podeszłym wieku na próby tego typu oszustw.

Do zdarzenia doszło w miniony piątek w Mrągowie. Do 85 - letniej kobiety zadzwonił „fałszywy” wnuczek i poprosił o pożyczenie 25 tysięcy złotych. Oszust argumentował to tym, że brał udział w wypadku drogowym i potrzebował pilnie gotówki, by nie zostać zatrzymanym przez policjantów w areszcie. Mężczyzna poinformował także, że po pieniądze nie może przyjechać osobiście bo jest w szpitalu, więc wyśle po paczkę kuriera. Starsza kobieta uwierzyła i zebrała potrzebną kwotę. Zapakowaną paczuszkę przekazała kurierowi, który o umówionej godzinie przyjechał do jej domu. W międzyczasie kobieta zadzwoniła do prawdziwego wnuczka i gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta, o wszystkim powiadomiła policję. W tym samym czasie kurier, który otrzymał przesyłkę próbował kilkukrotnie skontaktować się ze zlecającym mu odbiór paczki i ustalić jego dane oraz adres w celu dostarczenia przesyłki. Zaniepokoiło go, że mężczyzna nie bardzo chce ujawnić swoje dane i często szybko kończył rozmowę. Dla przewoźnika paczka wydała się podejrzana i o wszystkim powiadomił policję, a następnie odwiózł paczkę tam skąd ją zabrał. W ten sposób 85 – letnia kobieta odzyskała pieniądze stanowiące oszczędności całego życia. Mrągowska policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie czujności. W przeszłości odnotowaliśmy już wyłudzenie pieniędzy od samotnych, starszych osób, które dały zwieść się ''wnuczkom''. Należy pamiętać, że oszuści, którzy chcą osiągnąć zysk nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Chcemy zwrócić uwagę na to, że sprawcy wymyślają nowe metody i niepokojący jest fakt,że angażują w swoje przestępcze działanie pracowników firm, które pomagają ludziom w załatwianiu codziennych spraw. W tym przypadku wykorzystali kuriera, następnym razem mogą posłużyć się innym dostawcą, czy też listonoszem.

Co zrobić by uniemożliwić sprawcom osiągnięcie korzyści ? Przede wszystkim należy nagłaśniać problem, rozmawiać o tym ze swoimi dziadkami czy innymi znajomymi w starszym wieku. Informując ich o zagrożeniach, które związane są z telefoniczną prośbą o pieniądze oraz przybliżając sposoby działania ''wnuczków'' pomagamy tym osobom uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Zanim zdecydujemy się przekazać jakąkolwiek sumę – warto najpierw upewnić się, że nie jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy przez oszusta, a kwota rzeczywiście ma trafić w ręce naszego krewnego. Nie dajmy się ''nabrać'' !

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony