Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Air Show Radom 2013

W dniach 24-25 sierpnia na lotnisku w Radomiu odbędzie się trzynasta edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych - Air Show Radom 2013. Impreza przyciągnie tysiące osób liczących na niezapomniane wrażenia. Na tegorocznej imprezie po raz pierwszy zobaczymy policjantów ubranych w niebieskie kamizelki z napisem „Policja - Zespół Antykonfliktowy”. Ich głównym zadaniem będzie monitorowanie miejsc, w których mogą wystąpić sytuacje konfliktowe. Widzowie pokazów będą mogli uzyskać pomoc także w specjalnym Mobilnym Posterunku Policji.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w Europie. Odbywa się ona na radomskim lotnisku Sadków od 2000 roku, a od roku 2003 co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 1991 roku w Poznaniu, później pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie.

W tym roku na radomskim niebie można będzie zobaczyć lotników z 20 państw, w tym debiutantów na Air Show, pilotów z Ukrainy i Turcji. Opanowaniem lotniczego kunsztu błyśnie aż sześć zespołów pilotażowych: trzy polskie:  Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny oraz trzy z zagranicy: szwajcarski Patrouille Suisse, chorwacki Wing of Storm i fiński Midnight Hawks. Podniebne akrobacje zaprezentują również między innymi piloci holenderskiego śmigłowca AH-64 i włoskiego samolotu transportowego C-27 Spartan. Na pokazach zadebiutuje też rumuński MiG-21 LanceR.

Na niebie i ziemi zaprezentuje się w sumie aż 50 samolotów i śmigłowców z zagranicy i 150 z Polski. Część wojskową pokazów otworzy defilada lotnicza, w której jako ostatni nad lotniskiem przeleci samolot dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu – „natowski” E-3 AWACS. Tegoroczną nowością Air Show będzie wystawa sprzętu radiolokacyjnego i przeciwlotniczego. Nie zabraknie symulatorów wojskowych, w tym myśliwca Eurofighter Typhoon. Radomskiej publiczności zaprezentują się też producenci sprzętu lotniczego, krajowego i zagranicznego.

Radomskie pokazy lotnicze, to także duże wyzwanie organizacyjne dla mazowieckiej policji. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających Radom w najbliższy weekend czuwać będzie 600 policjantów współpracujących ściśle z Żandarmerią Wojskową, Strażą Pożarną, Strażą Miejska, Pogotowiem Ratunkowym oraz BOR-em.

Już na rogatkach Radomia osoby wjeżdżające do miasta będą mogły zobaczyć i poprosić o pomoc funkcjonariuszy prewencji oraz policjantów drogówki. Na pewno uwagę wszystkich przykują też policjanci pełniący służbę na rowerach oraz funkcjonariusze z Sekcji Antyterrorystycznej KWP zs. w Radomiu. Policjantów operacyjnych nie będzie widać, ale oni także będą czuwać nad bezpieczeństwem, dyskretnie wmieszani w tłum widzów. Drogi krajowe, które prowadzą do Radomia będzie patrolował śmigłowiec z KWP w Łodzi. Na samym lotnisku znajdzie się Policyjny Punkt Informacyjny, gdzie będzie można m.in. zgłosić zaginięcie dziecka, czy też znaleźć wszelkie potrzebne informacje, by tegoroczne pokazy spędzić w spokoju.

Nowością tegorocznej imprezy będzie także Policyjny Zespół Antykonfliktowy. Głównym zadaniem policjantów z Zespołu będzie monitorowanie miejsc, w których mogą wystąpić sytuacje konfliktowe, a w przypadku ich wystąpienia - pomoc w ich rozwiązywaniu. Widzowie pokazów będą mogli uzyskać pomoc także w specjalnym Mobilnym Posterunku Policji, który będzie zlokalizowany w okolicach lotniska, a obsługiwany przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji.

Oprócz znanych całodobowych numerów alarmowych 112 i 997, pod którymi zawsze można uzyskać pomoc, będzie również działał specjalny telefon - 48 345 24 50 znajdujący się w Centrum Operacyjnym Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Pod telefonem będą w czasie Air Show dyżurować policjanci KWP zs. w Radomiu.

Imprezy masowe kojarzą się głownie z przyjemnymi przeżyciami. Jednak na uczestników czyha też wiele niebezpieczeństw. Duże zbiorowiska ludzi przyciągają złodziei i kieszonkowców. Jest kilka sposobów by się przed nimi uchronić. Powinniśmy nosić przy sobie jak najmniej wartościowych przedmiotów tj. dokumenty, pieniądze czy biżuteria, by nie kusić złodzieja. Jeśli nie dysponujemy miejscem, w którym moglibyśmy zostawić cenne rzeczy i musimy wziąć je ze sobą, to starajmy się je rozmieszczać w kilku miejscach garderoby ale nigdy w tylnej kieszeni. Unikajmy też noszenia plecaków i torebek z tyłu i wybierajmy specjalnie przygotowane torby turystyczne. Niewskazane jest afiszowanie się zawartością portfela i pozostawianie rzeczy bez nadzoru. Pamiętajmy, że będąc w stanie nietrzeźwości możemy łatwiej stać się ofiarą złodziei.

Policjanci podkreślają, że zdrowy rozsądek uczestników to podstawa. W przypadku zagrożenia powinniśmy natychmiast powiadomić służby porządkowe, stosować się do ich poleceń i komunikatów oraz kierować się do wyjść ewakuacyjnych oznaczonymi drogami. Nie utrudniajmy dojazdu służbom ratowniczym i w miarę możliwości zachowujmy spokój. Warto zapoznać się z regulaminem imprezy, tak by wiedzieć co zrobić w sytuacji zagrożenia, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, czego nie wolno nam wnosić itd.

Znajdując się w dużych zbiorowiskach, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na najmłodszych, którzy w tłumie łatwo mogą się zgubić. Bardzo ważne jest to, by pociechę wyposażyć w opaskę lub karteczkę z danymi kontaktowymi rodziców oraz imieniem i nazwiskiem dziecka. Zwróćmy uwagę na ubiór malucha: jaskrawy kolor koszulki czy charakterystyczna czapka mogą znacznie ułatwić ewentualne poszukiwania. Należy też wytłumaczyć maluchowi jak zachowywać się w razie takiej sytuacji i gdzie powinien się zgłosić.

W przypadku kradzieży, wystąpienia zagrożenia, zaginięcia lub innych zdarzeń, informacje można zgłaszać do funkcjonariuszy ochrony lub bezpośrednio do policjantów. Można także skorzystać z telefonów alarmowych.

Bądźmy rozważni! Przy imprezach gromadzących setki tysięcy ludzi nawet najlepiej wyszkolone służby nie zapewnią stuprocentowej ochrony. To od nas - uczestników zależy, czy będziemy się bawić bezpiecznie.

(KWP w Radomiu / pt)

Powrót na górę strony