Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ – Policjanci rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą produkującą amfetaminę

Data publikacji 21.08.2013

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego, przy współpracy z policją holenderską, belgijską i niemiecką, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją narkotyków syntetycznych. Wspólne działania koordynowane przez Europol doprowadziły do zatrzymania łącznie pięciu osób, obywateli Polski i Holandii. Policjanci przechwycili ponad 18 kilogramów amfetaminy wartych około 400 tys. złotych, zabezpieczyli także 4 tony prekursorów chemicznych służących do produkcji tego narkotyku.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przez trzy lata rozpracowywali międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją narkotyków syntetycznych. Pracujący nad tą sprawą śledczy nawiązali współpracę z policją kryminalną z Holandii, Belgii i Niemiec. Całość działań koordynowana była przez Europol. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia w czynności włączyła się prokuratura holenderska oraz Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Realizację sprawy przeprowadzono jednocześnie na terenie Holandii i Polski w zeszłym miesiącu. W wyniku tych działań policjanci zatrzymali łącznie pięciu obywateli obydwu krajów, a także przechwycili ponad 18 kilogramów amfetaminy o szacunkowej czarnorynkowej wartości około 400 tys. złotych i broń palną należącą do zatrzymanych. W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli 4 tony prekursorów chemicznych służących do wytworzenia amfetaminy oraz szkło laboratoryjne stanowiące integralną cześć linii produkcyjnej tego narkotyku. Tym samym policjanci zapobiegli wyprodukowaniu hurtowych ilości narkotyków syntetycznych przeznaczonych na europejski czarny rynek.

Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy wskazuje na to, że członkowie grupy przestępczej tylko w 2012 roku zakupili ponad 100 ton prekursorów, z których można było wyprodukować ponad 10 ton narkotyków syntetycznych. Zabezpieczone chemikalia wykorzystywane były także w procederze przemytu kokainy i heroiny. Służyły do „odzyskiwania” tych narkotyków ukrytych wcześniej w innych substancjach.

Sprawa nie jest zakończona, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony