Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ma planów likwidacji komórki do walki ze zorganizowaną przestępczością pseudokibiców – oświadczenie KGP

Data publikacji 21.08.2013

W 2011 roku, zapowiadając zdecydowaną i konsekwentną walkę z bandytyzmem stadionowym, w Komendzie Głównej Policji w strukturach Centralnego Biura Śledczego powołano specjalny zespół do walki ze zorganizowaną przestępczością w środowisku pseudokibiców. Planowane wyłączenie ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego nie wiąże się, jak sugerują niektórzy z jego likwidacją.

W 2011 roku, zapowiadając zdecydowaną i konsekwentną walkę z bandytyzmem stadionowym, w Komendzie Głównej Policji w strukturach Centralnego Biura Śledczego powołano specjalny zespół do walki ze zorganizowaną przestępczością w środowisku pseudokibiców. Dodatkowo w każdym z województw utworzono grupy operacyjno-śledcze, złożone z policjantów CBŚ i kryminalnych z poszczególnych województw. Od tego momentu działania Policji na rzecz bezpieczeństwa na polskich obiektach sportowych prowadzone są dwutorowo. Jeden – to działania policjantów kryminalnych i prewencji, koncentrujące się na wszystkich tych zagadnieniach, które związane są z bezpieczeństwem imprez sportowych, przejazdów kibiców, drugi zaś, to walka z tymi, którzy funkcjonując w środowiskach pseudokibicowskich działają w strukturach zorganizowanej przestępczości. W ramach tej walki od lutego zatrzymano prawie 1000 osób, którym stawiano zarzuty za przestępstwa narkotykowe, rozbójnicze, zabójstwa, bójki, pobicia, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czy też kierowanie nią.

Planowane wyłączenie ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego nie wiąże się, jak sugerują niektórzy z likwidacją komórki zajmującej się walką ze zorganizowaną przestępczością w środowisku pseudokibicowskim. Takich planów nie ma. Skuteczne, dwutorowe, opisane powyżej działania będą kontynuowane.

insp. dr Mariusz Sokołowski
Rzecznik Prasowy KGP
 

Powrót na górę strony