Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał telefony komórkowe oraz usługi telekomunikacyjne – straty to ponad 100 tys.zł

Data publikacji 22.08.2013

Policjanci z KWP w Olsztynie zatrzymali 27-latka podejrzanego o oszustwa. Mężczyzna wyłudzał telefony komórkowe oraz usługi telekomunikacyjne poprzez zawieranie umów abonenckich na dane różnych osób działając na szkodę kilku operatorów telefonii komórkowej. Z ustaleń śledczych wynika, że Artur S. zawarł nie mniej niż 100 umów na różne osoby z całego kraju. Wysokość start może sięgać ponad 100.000 złotych. Mężczyzna był już karany za oszustwa. Zdobyte w nieuczciwy sposób „komórki”, sprzedawał po atrakcyjnych cenach m.in. w punktach skupu telefonów i w Internecie. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie rozpracowując środowisko przestępcze zajmujące się handlem skradzionymi towarami, m.in. sprzętem elektronicznym, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa.

Z ustaleń śledczych wynika, że 27-latek bez stałego miejsca zameldowania, zajmował się wyłudzeniami telefonów komórkowych oraz usług telekomunikacyjnych poprzez zawieranie umów abonenckich na dane różnych osób działając na szkodę kilku operatorów telefonii komórkowej. Jego sposób działania polegał na składaniu poprzez infolinię lub sieć Internetu u operatora zamówienia na zakup telefonu komórkowego razem u umową abonencką.

Z zebranego materiału wynika, że Artur S. dane osobowe uzyskiwał od niczego nieświadomych osób poznanych w Internecie, którym obiecywał nawiązanie współpracy w różnym zakresie. W konsekwencji wyłudzał od nich dane, które wykorzystywał w przestępczym procederze. Mężczyzna nie ograniczał się do osób z naszego regionu, działał w całym kraju.

Zamawiane przez 27-latka telefony dostarczały różne firmy kurierskie. Mają one ściśle określoną procedurę jeśli chodzi o sposób dostarczenia przesyłki zawierającej telefon komórkowy. Kurier ma obowiązek zweryfikować tożsamość odbiorcy na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu. Z uwagi na fakt, że Artur S. zamawiał telefony na dane różnych osób, a przesyłki odbierał w miejscach publicznych, najczęściej na parkingach i stacjach benzynowych, policjanci nie wykluczają, że w nielegalnej działalności 27-latka uczestniczyli także kurierzy.

Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna przestępczą działalność prowadził od marca 2011 roku. Zdając sobie doskonale sprawę ze swojej nieuczciwości, bardzo często zmieniał miejsca zamieszkania zacierając ślady, wszystko po to, aby nie zostać zatrzymany.

20 sierpnia br. do wynajmowanego przez niego mieszkania zapukali policjanci. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli dwa przenośne komputery, tablet, kilka telefonów komórkowych wraz z kartami sim.

Podczas przesłuchania mężczyzna, który był już karany za oszustwa, złożył bardzo obszerne wyjaśnienia. Sam przyznał, że zdobyte w nielegalny sposób „komórki” sprzedawał po atrakcyjnych cenach w punktach skupu telefonów, przez Internet lub znajomym. 27-latek wyjaśnił również, że w ten sposób zarabiał na życie.

Z prowadzonego postepowania wynika, że na chwilę obecną mężczyzna zwarł nie mniej niż 100 umów. Operatorzy cały czas szacują straty. Z uwagi na fakt, że wartość „komórek” wynosiła od 600 złotych do nawet 3.000 złotych, mogą one sięgać ponad 100.000 złotych.

Za oszustwa 27-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mw)
 

Powrót na górę strony