Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna broń i amunicja w „muzeum”

Data publikacji 23.08.2013

Szczecińscy policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie wraz z policjantami z Międzyzdrojów, przy wsparciu patrolu saperskiego zabezpieczyli kilkadziesiąt sztuk, elementów i destruktów broni oraz inne akcesoria wojskowe. Wczoraj policjanci z Zespołu ds. zabytków KWP w Szczecinie przeprowadzili kontrolę jednego z muzeów znajdującego się na terenie powiatu kamieńskiego.

Muzeum to eksponowało dużą kolekcję broni, destruktów broni i amunicji oraz akcesoria wojskowe odnalezione przez okolicznych poszukiwawczy i kolekcjonerów.

W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że właścicielem tego muzeum jest osoba prowadząca działalność gospodarczą a muzeum nie figuruje w żadnych wykazach muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolekcję broni z istotnymi częściami bez odrębnych pozwoleń może posiadać jedynie muzeum na podstawie określonych przepisów. Prywatna osoba, firma czy też stowarzyszenie, używając jedynie szyldu muzeum - nie może funkcjonować jako taka instytucja, gdyż nie spełnia szeregu norm bezpieczeństwa, ochrony i klasyfikacji zbiorów.

W tym przypadku posiadania broni lub ich istotnych części może być traktowane jako nielegalne posiadanie broni i amunicji. Policjanci zabezpieczyli zatem kilkadziesiąt sztuk i elementów broni, pociski moździerzowe oraz dwa granaty bojowe PG7. Na miejsce mundurowi wezwali także patrol saperski z Dziwnowa, który natychmiast zabezpieczył granaty leżące na ekspozycji w zasięgu osób zwiedzających, w tym dzieci. Granaty te od razu zostały wywiezione z „ muzeum” gdyż stanowiły zagrożenie bezpieczeństwa dla innych ludzi. Zabezpieczona broń trafi teraz do badań w laboratorium.

Za nielegalne posiadanie broni amunicji właścicielowi „muzeum” może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / mj)

Film Nielegalna broń i amunicja w „muzeum”

Opis filmu: broń i amunicja

Pobierz plik Nielegalna broń i amunicja w „muzeum” (format mp4 - rozmiar 3.63 MB)

Powrót na górę strony