Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne podsumowanie Air Show Radom 2013

Data publikacji 26.08.2013

Prawie dwieście tysięcy osób odwiedziło Radom w czasie trwania pokazów lotniczych Air Show Radom 2013, które odbyły się w dniach 24-25 sierpnia na terenie lotniska Radom – Sadków. Była to jedna z najspokojniejszych imprez masowych ostatnich lat. W dwa dni nad bezpieczeństwem widzów czuwało 600 policjantów. Podczas imprezy nie odnotowano przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego. Pokazy otworzył uroczyście Prezydent RP Bronisław Komorowski. Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w Europie. Odbywa się ona na radomskim lotnisku Sadków od 2000 roku, a od roku 2003 co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 1991 roku w Poznaniu, później pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie.

W tym roku na radomskim niebie można było zobaczyć lotników z 20 państw, w tym debiutantów na Air Show, pilotów z Ukrainy i Turcji. Opanowaniem lotniczego kunsztu błysnęło aż sześć zespołów pilotażowych, w tym trzy polskie: Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny oraz trzy z zagranicy: szwajcarski Patrouille Suisse, chorwacki Wing of Storm i fiński Midnight Hawks. Podniebne akrobacje zaprezentowali również piloci holenderskiego śmigłowca AH-64 i włoskiego samolotu transportowego C-27 Spartan. Na pokazach zadebiutował też rumuński MiG-21 LanceR.

Na niebie zaprezentowało się w sumie aż 50 samolotów i śmigłowców z zagranicy i 150 z Polski. Tegoroczną nowością Air Show była wystawa sprzętu radiolokacyjnego i przeciwlotniczego. Nie zabrakło symulatorów wojskowych, w tym myśliwca Eurofighter Typhoon. Na ziemi natomiast Siły Powietrzne RP zapraszały na wystawę obrazów autorstwa pracownicy ich Wydziału Prasowego, Anny Rudnickiej.

Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających Radom czuwało 600 policjantów współpracujących ściśle z Żandarmerią Wojskową, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym oraz BOR-em.

Już na rogatkach Radomia osoby wjeżdżające do miasta mogły zobaczyć i poprosić o pomoc funkcjonariuszy prewencji oraz policjantów „drogówki”. Uwagę, nie mniejszą niż piloci, przykuwali na lotnisku funkcjonariusze z Sekcji Antyterrorystycznej KWP zs. w Radomiu. Nie było osoby, która nie zechciałaby zrobić sobie zdjęcia z zamaskowanymi policjantami. „Operacyjnych” nie było widać, ale oni także czuwali nad bezpieczeństwem, dyskretnie wmieszani w tłum widzów.

Na samym lotnisku znajdował się Policyjny Punkt Informacyjny, gdzie zgłaszano zaginięcia dzieci. W dwa dni było ich 36. Zgłoszono także zaginięcia 14 osób w podeszłym wieku. Wszystkie osoby, zarówno dzieci, jak i osoby starsze, dzięki pomocy dyżurujących w Punkcie policjantów i żołnierzy, trafiły szybko do najbliższych. Policjanci doprowadzili także do punktów medycznych dwie osoby, którym udzielono niezbędnej pomocy. W czasie dwudniowej imprezy odnotowano na terenie lotniska jedynie dwie interwencje (kłótnię dwóch mężczyzn i handel bez zezwolenia). Podczas imprezy nie odnotowano przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego. Nowością tegorocznej imprezy był także Policyjny Zespół Antykonfliktowy. Widzowie pokazów mogli również uzyskać pomoc w specjalnym Mobilnym Posterunku Policji, który był zlokalizowany w okolicach lotniska.

W czasie trwania pokazów, na lotnisku na wszystkich widzów czekało mnóstwo atrakcji i to nie tylko podniebnych, przygotowanych przez organizatorów, ale także przez służby mundurowe z terenu województwa mazowieckiego. Każda chętna osoba mogła przymierzyć mundur „pogranicznika” na stoisku przygotowanym przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej czy też zobaczyć, jak wygląda codzienna służba funkcjonariusza Służby Więziennej, o której opowiadali przedstawiciele radomskiego Aresztu Śledczego. Fani dużych samochodów nie mogli oderwać oczu od „pantery” czyli wozu strażackiego Lotniskowej Straży Pożarnej, która pełni służbę na radomskim lotnisku, a miłośnicy helikopterów od eurocoptera z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszali do oddawania krwi w dwóch specjalne przygotowanych do tego celu ambulansach, w tym jednym z Fundacji Ronalda McDonalda.

Uwieńczeniem obu dni pełnych emocji był pokaz zatrzymania niebezpiecznego przestępcy w wykonaniu policjantów z Biura Operacji Antyterrorystycznych, do którego wykorzystano dwa policyjne śmigłowce, Mi-8 i Mi-2. Osoby zgromadzone na radomskim lotnisku mogły przekonać się jak wiele umiejętności oraz sprawności fizycznej wymaga służba w policji, a w szczególności służba w jednostkach zatrzymujących najgroźniejszych przestępców.

Galeria zdjęć »

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony