Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czterech zatrzymanych za nieuczciwe przetargi

Data publikacji 27.08.2013

Gorzowscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy w nielegalny sposób próbowali nabyć grunty rolne na terenie województwa lubuskiego. Łączna kwota w wysokości blisko 130 tysięcy złotych, jaką zabezpieczyli policjanci, miała zostać rozdysponowana wśród osób ułatwiających nielegalne operacje.

Praca operacyjna gorzowskich policjantów specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, połączona z szybką ich reakcją, uniemożliwiła następstwa przeprowadzonych przetargów, których sposób realizacji był niezgodny z prawem. Założeniem osób, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu, było wejście w posiadanie blisko 65 hektarów gruntów rolnych na terenie województwa lubuskiego, których sprzedaż nastąpiła w drodze trzech przetargów. Te jednak były „ustawione”.

W toku czynności procesowych nadzorowanych przez gorzowską Prokuraturę ustalono, że trzech z zatrzymanych: 52-letni Bolesław P., 33-letni Dariusz S. oraz Karol Ś., chcąc zakupić wystawione do przetargu grunty postanowili stworzyć wspólnie fundusz, celem przekazania „odstępnego” osobom uczestniczącym w przetargu. Te miały w zamian zrezygnować z udziału w licytacji, co umożliwiało nabycie gruntów po cenach niższych, niż w przypadku prawidłowo przeprowadzonego przetargu.

Czwarty mężczyzna, 42-letni Tomasz K. został zatrzymany pod zarzutem otrzymania korzyści majątkowej właśnie za rezygnację z przedmiotowej operacji. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono kwotę 27.700 zł. Natomiast w toku dalszych czynności zabezpieczono kolejne 98 tysięcy złotych.

Mężczyźni - mieszkańcy powiatu słubickiego, usłyszeli zarzut z art. 305§1 kodeksu karnego:

Art. 305. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wobec zatrzymanych mężczyzn Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wlkp. zastosowała poręczenia majątkowe o łącznej kwocie 32 tys. złotych. Dodatkowo jeden z podejrzanych został objęty policyjnym dozorem.

(KWP w Gorzowie / mw)

 

Powrót na górę strony