Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ubliżali, a teraz odpowiedzą przed sądem

Data publikacji 27.08.2013

Zarzut znieważenia funkcjonariusza usłyszało 4 zatrzymanych w związku z zabezpieczeniem meczu piłkarskiego w Bydgoszczy. Policjanci reagowali na wszelkiego rodzaju przejawy łamania prawa przez kibiców. W 78 przypadkach policyjne interwencje zakończyły się mandatami. Podejrzanym może grozić kara do roku pozbawienia wolności.

W sobotę (24.08.2013) duża ilość bydgoskich policjantów była zaangażowana w zabezpieczanie meczu pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz a Podbeskidziem Bielsko-Biała. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców nie tylko przed meczem, ale także po zakończonej rozgrywce piłkarskiej. Większą ilość patroli można było zauważyć w szczególności na terenie starego miasta. Do ich zadań należało przede wszystkim monitorowanie rozchodzących się kibiców i reagowanie na wszelkiego rodzaju przejawy łamania prawa. Niemniej jednak nie wszyscy miłośnicy sportu zachowywali się zgodnie z prawem.

Brak szacunku dla osób, które stoją na straży prawa to dla niektórych „pseudokibiców” codzienność. Wyzwiska oraz wulgarne epitety rzucane pod adresem interweniujących policjantów zakończyły się zatrzymaniami. Cztery osoby usłyszały już zarzut znieważenia funkcjonariuszy. Do pierwszego zatrzymania doszło około godziny 18:00 przy ulicy Powstańców Warszawy. Wówczas 28-latek kilkoma obraźliwymi epitetami wyraził swoją opinię, gdy mundurowi zareagowali na popełnione przez niego wykroczenie. Dwaj następni zostali zatrzymani, gdy przechodzili obok jednostki policyjnej przy ulicy Poniatowskiego. Wtedy to 57 i 31-latek wyzwali przebywającego na tym terenie policjanta. Natomiast ostatni został zatrzymany około 21:00 u zbiegu ulic Pod Blankami i Przesmyk. Sytuacja podobna jak w pierwszym przypadku. Policjanci zostali znieważeni przez 36-letniego mężczyznę, gdy zareagowali na spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym. Zgromadzone przez śledczych materiały dowodowe pozwoliły na przedstawienie podejrzanym zarzutów oraz skierowaniu sprawy w trybie przyspieszonym do bydgoskiego sądu. Sąd postanowił rozpoznać sprawę w trybie uproszczonym wyznaczając inny termin rozprawy. Kodeks karny za przestępstwo znieważenia funkcjonariusza przewiduje karę pozbawienia wolności do roku.

Ponadto policjanci zaangażowani w zabezpieczenie meczu reagowali na łamanie przepisów. Nałożyli 78 mandatów za wykroczenia. W 8 przypadkach do sądu rejonowego w Bydgoszczy trafią wnioski o ukaranie. 

(KWP w Bydgoszczy / mw)
 

Powrót na górę strony