Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli luksusowe auta metodą "na śpiocha"

Data publikacji 28.08.2013

Policjanci zwalczający przestępczość samochodową z komendy miejskiej w Gdańsku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamania do domów jednorodzinnych w Gdańsku i okolicznych powiatach. Podejrzani wykorzystując sen domowników, kradli kluczyki od samochodów i luksusowe auta. Ich łupem padały głównie mercedesy o średniej wartości ok. 300 tys.zł. Jak wynika z ustaleń, zatrzymani mogą mieć na koncie kradzież samochodów o łącznej wartości przeszło 1 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Gdańscy policjanci zwalczający przestępczość samochodową od pewnego czasu otrzymywali sygnały o włamaniach do domów jednorodzinnych metodą na tzw. śpiocha. Wykorzystując sen domowników, sprawcy włamywali się, przeszukiwali pomieszczenia pod kątem kluczyków i kradli luksusowe samochody. Z ustaleń policjantów wynikało, że członkowie tej grupy mogą działać nie tylko na terenie Gdańska, ale również na terenie sąsiednich powiatów. Do działań włączyli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.

Ostatnich kilka miesięcy to okres żmudnej i skrupulatnej pracy funkcjonariuszy. Niektóre ustalenia pozwoliły przypuszczać, że w przestępczy proceder zamieszanych jest dwóch gdańszczan wcześniej notowanych w policyjnych systemach. Z tygodnia na tydzień policjanci zbierali kolejne informacje i materiały dowodowe. Odzyskali mercedesa ML o wartości 250 tys. zł.

W miniony poniedziałek ok. godz. 4.00 otrzymali kolejne zgłoszenie o włamaniu do domu i kradzieży mercedesa o wartości 360 tys. zł. Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku rozpoczęli działania poszukiwawcze. Jeszcze tego samego dnia na terenie Gdańska namierzyli garaż, do którego sprawcy wstawili skradzione auto. Na miejscu zastali też poszukiwanych mężczyzn. Na widok policjantów, sprawcy zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu, jeden z nich - 58-latek, został zatrzymany. Kilkanaście godzin później zatrzymali drugiego ze sprawców - 27-letniego mieszkańca Gdańska. Obaj trafili do policyjnego aresztu.

W trakcie przeszukań ich mieszkań i samochodów funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli urządzenia elektroniczne służące do niefabrycznego uruchamiania pojazdów, zagłuszarki sygnału GPS, skanery służące do nasłuchu częstotliwości policyjnych, wiertarki, narzędzia do otwierania okien przez wykonany nawiert oraz przedmioty mogące pochodzić ze skradzionych samochodów.

Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli auto należące do jednego ze sprawców o wartości około 80 tys.zł.

Dzisiaj 27 i 58-latek zostaną doprowadzeni do prokuratury. Z zebranych w sprawie materiałów wynika, że są oni podejrzewani o co najmniej cztery włamania metodą "na śpiocha” i kradzież mercedesów o łącznej wartości przeszło 1,1 mln. zł.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Gdańsku / mw)

Film Kradli luksusowe auta metodą "na śpiocha"

Pobierz plik Kradli luksusowe auta metodą "na śpiocha" (format mp4 - rozmiar 15.91 MB)

Powrót na górę strony