Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dali się oszukać metodą „na wnuczka”

Data publikacji 30.08.2013

Dzięki swojej czujności, w ciągu kilkudziesięciu minut, pięć osób w wieku 70-84 lata z Biłgoraja nie padło ofiarą oszusta. Sprawca działał standardowo - telefonował do seniorów podając się na będącego w potrzebie wnuczka bądź wnuczkę i prosił o pieniądze. Próbował wyłudzić w sumie ponad 100 000 złotych. Na szczęście mieszkańcy Biłgoraja nie dali się oszukać, sprawdzając u rodziny, czy rzeczywiście bliscy potrzebują pomocy.

O tym, że kampanie społeczne, komunikaty i apele Policji o rozsądek i ostrożność mieszkańców przynoszą skutek, można było przekonać się wczoraj. Pięcioro starszych osób nie dało się oszukać mężczyźnie, który dzwoniąc w krótkim odstępie czasu do swoich ofiar, próbował wyłudzić różne sumy pieniędzy, podając się za wnuków. Ze zgłoszeń mieszkańców Biłgoraja w wieku 70-84 lata, wynikało, że otrzymywały one telefony na aparaty stacjonarne, w których rozmówca podawał się za krewnego, który znalazł się w potrzebie, ale nie chciał aby informowano o tym pozostałą rodzinę. Prosił o duże sumy pieniędzy od ponad 1 tys. zł do kwot sięgających prawie 60 tys.zł - tłumaczył to spowodowaniem wypadku, potrąceniem kobiety i możliwością trafienia do więzienia. Telefonował zarówno mężczyzna jak i kobieta, podający się za wnuków, podając te same powody w prośbie o pożyczkę pieniędzy. Osoby te podczas rozmowy pozyskiwały imię wnucząt zgłaszających, po czym kontynuowały swoje prośby.

Na szczęście każda ze starszych osób, po rozmowie z potrzebującym „wnuczkiem” postanowiła sprawdzić rozmówcę kontaktując się z rodziną. Ku ich zdziwieniu okazywało się, że żaden z wnuków nie wie o co chodzi i nie prosił o żadne pieniądze. Starsi ludzie ustalając, że próbowano ich oszukać, po kolei składali zawiadomienia o próbie wyłudzenia pieniędzy na policji, która ustala sprawców odpowiedzialnych za próbę wyłudzenia łącznie ponad 100 000 złotych.

W związku z tym, że tego typu oszustwa mogą się powtórzyć, ponownie uczulamy wszystkie osoby starsze o ostrożność w kontakcie rzekomymi członkami rodzin, którzy nagle znaleźli się w potrzebie. Przypominamy również o kampanii społecznej pod nazwą „Oszustom Stop”, której celem jest uświadomienie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje.

Pamiętajmy, ze pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskując ich zaufanie i okradają. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

(KWP w Lublinie / mw)
 

Powrót na górę strony