Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli pół tysiąca umów o pożyczki

Data publikacji 30.08.2013

Policjanci z powiatu kamiennogórskiego zatrzymali trzy osoby w związku ze sprawą oszustw i wyłudzeń na terenie województwa dolnośląskiego oraz zabezpieczyli blisko pół tysiąca umów o pożyczki gotówkowe. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Lubawce wspólnie z policjantami z kamiennogórskiej komendy ustalili i zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 30 do 31 lat oraz kobietę w wieku 39 lat, w związku ze sprawą dotyczącą szeregu oszustw i wyłudzeń na terenie województwa dolnośląskiego. Mechanizm działania grupy polegał z jednej strony na zawieraniu, pod szyldem specjalnie do tego celu stworzonej firmy, fikcyjnych umów o pożyczki gotówkowe przy wykorzystaniu danych klientów, które osoby te uzyskały pracując wcześniej w innych instytucjach finansowych, tzw. parabankach. Z drugiej strony, w przypadku gdy do firmy zgłaszały się świadomie osoby chcące zawrzeć umowę o pożyczkę, po jej podpisaniu sprawcy bez zgody klienta zmieniali jej warunki podwyższając kwotę pożyczki.

Firma „odzyskiwała” pieniądze poprzez korzystanie z tzw. e-sądów, wysyłając pozwy cywilne o zapłatę. Efektem takich działań było rozpatrywanie spraw przez sąd na posiedzeniu niejawnym i wydawanie wyroków nakazowych w postępowaniu upominawczym, umożliwiających wszczęcie egzekucji.

Prowadząc czynności w tej sprawie policjanci zabezpieczyli blisko pół tysiąca umów opiewających każdorazowo na kwotę do dwóch tysięcy złotych, zawartych między innymi z mieszkańcami powiatu kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, bolesławieckiego i wałbrzyskiego.

Ponadto grupa podejrzana jest o nielegalne wprowadzenie do obrotu 800 kg tytoniu bez znaków akcyzy, gdzie wysokość uszczuplenia podatku akcyzowego oszacowano na kwotę ponad 480 tysięcy złotych.

Obecnie policjanci nadal wyjaśniają wszystkie szczegóły i wątki tej sprawy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony