Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szefowie Policji oddali hołd funkcjonariuszom pochowanym w Miednoje

Data publikacji 03.09.2013

Polska delegacja oddała hołd zamordowanym funkcjonariuszom służb mundurowych, których szczątki spoczywają na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje. W uroczystościach udział wzięli Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz jego zastępca nadinsp. Wojciech Olbryś.

Organizatorem wyjazdu była Komenda Główna Policji. W składzie oficjalnej delegacji byli m.in. szefowie Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Tradycyjnie, razem z oficjalną delegacją do Rosji przyjechali członkowie rodzin funkcjonariuszy, których szczątki spoczywają w Miednoje. Są oni zrzeszeni w stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 r.

- Zbrodnia Katyńska jest i pozostanie cierniem w pamięci Polaków. Jest i będzie bolesną kartą wspólnej polsko-rosyjskiej historii. To była zbrodnia nieludzkiego systemu” – powiedział w Miednoje wiceminister Marcin Jabłoński. – Dziś budując cmentarze i wznosząc pomniki pamięci na rosyjskiej i ukraińskiej ziemi czynimy to nie po to, żeby przeszłość dzieliła nasze narody, ale po to aby oddać hołd pomordowanym – dodał.

Na cmentarzu podczas mszy homilię wygłosił Józef Guzek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. W kazaniu nawiązał do bohaterstwa funkcjonariuszy oraz zaznaczył, że wypełnili oni do końca słowa składanej przysięgi. Podziękował także rodzinom za pielęgnowanie pamięci o pomordowanych.

Po mszy św. na grobach policjantów, żołnierzy KOP i pracowników wymiaru sprawiedliwości złożone zostały kwiaty. Polska delegacja odwiedziła także Twer, gdzie pod tablicą umieszczoną na budynku Instytutu Medycznego, złożyła kwiaty i zapaliła znicze. W budynku tym mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 roku mordowano polskich funkcjonariuszy.

Polski cmentarz wojenny w Miednoje został uroczyście otwarty i poświęcony 2 września 2000 roku. Na obszarze 1,7 ha spoczywa ponad 6 tys. jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie. W mogiłach pochowani zostali funkcjonariusze policji państwowej, korpusu ochrony pogranicza oraz innych formacji mundurowych. Więźniowie zostali pomordowani w Twerze i pochowani w masowych mogiłach. Miejsce ukrycia zwłok nie było znane do 1990 roku.

Prace ekshumacyjno-sondażowe przeprowadzono w latach 1991-1995. W sumie zlokalizowano 23 doły śmierci.

W marcu 1995 roku podpisano polsko-rosyjski dokument, który zakładał budowę cmentarzu w Katyniu i Miednoje. Od otwarcia cmentarza jest to dwunasty taki wyjazd zorganizowany przez KGP.

(MSW, PAP / mg)

Zobacz więcej zdjęć »

Powrót na górę strony