Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zintegrowane ćwiczenia służb związane z aktem terrorystycznym

Data publikacji 06.09.2013

Próba napadu na bank, ucieczka zamaskowanych przestępców wyposażonych w broń maszynową, wzięcie pasażerów tramwaju jako zakładników, groźby i żądania bandytów, negocjacje, szturm policyjnych antyterrorystów, strzały, wybuchy, zatrzymanie przestępców, uwolnienie pasażerów, udzielenie im pomocy medycznej - to w dużym skrócie scenariusz wydarzeń, na bazie których przeprowadzono w centrum Wrocławia zintegrowane ćwiczenia służb, związane z symulowanym aktem terrorystycznym w środkach komunikacji miejskiej. W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej we Wrocławiu.

5 września 2013 r., w południe, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu odbyły się zaplanowane zintegrowane ćwiczenia służb, związane z symulowanym atakiem terrorystycznym w środkach komunikacji miejskiej. Ćwiczenia, których współorganizatorem była wrocławska i dolnośląska Policja, przeprowadzono w ramach XII Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym, organizowanych przez Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu.

Były to pierwsze ćwiczenia zrealizowane w ciągu dnia w centrum miasta.  Do tej pory w kraju nie odbyły się symulacje reagowania służb w takim zakresie i okolicznościach. Po raz pierwszy też dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu działania policyjnych antyterrorystów (w tym zatrzymanie przestępców, uwolnienie zakładników) zostały przeprowadzone z wykorzystaniem tramwaju.

W ćwiczeniach udział wzięło wiele rodzajów służb, m.in. Policja (w tym Samodzielny Pododdział Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu), Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, Straż Pożarna we Wrocławiu, Straży Miejskiej we Wrocławiu, Centrum Zarządzania Kryzysowego UM we Wrocławiu, służby MPK Wrocław.

Scenariusz wydarzeń w dużym skrócie obejmował próbę napadu na bank podjętą przez uzbrojonych w broń maszynową bandytów, ucieczkę zamaskowanych przestępców, wzięcie pasażerów tramwaju jako zakładników oraz groźby i żądania porywaczy. Celem zaplanowanych i przeprowadzonych ćwiczeń było doskonalenie współpracy wielu służb na wypadek zaistnienia w centrum miasta ataku terrorystycznego. Ćwiczenia realizowane były w kilku etapach – m.in. wydzielenie strefy bezpieczeństwa, negocjacje, szturm na tramwaj, w którym uzbrojeni terroryści uwięzili zakładników, opanowanie tramwaju, zatrzymanie przestępców, uwolnienie zakładników, udzielenie w różnym zakresie pomocy medycznej osobom pokrzywdzonym oraz utworzenia strefy dla osób, które nie doznały obrażeń.

Tego typu przedsięwzięcia to doskonała szansa na dopracowanie indywidualnych procedur reagowania poszczególnych służb na wypadek zdarzenia o znamionach terroryzmu. To także okazja do zgrania obowiązujących przepisów z systemami działania innych służb tak, aby jednostki współpracując ze sobą uzyskały jak największą skuteczność.

(KWP we Wrocławiu / ak)

Film Zintegrowane ćwiczenia służb związane z aktem terrorystycznym

Pobierz plik Zintegrowane ćwiczenia służb związane z aktem terrorystycznym (format mp4 - rozmiar 27.15 MB)

Powrót na górę strony