Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomogli ofiarom "białego szkwału"

Data publikacji 11.10.2007

Dziś w Olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję ratowniczą prowadzoną 21 sierpnia br. po przejściu "białego szkwału" nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Władysław Stasiak i Komendant Główny Policji insp. Tadeusz Budzik wyróżnili policjantów, którzy kierowali działaniami Policji i w nich uczestniczyli.

W spotkaniu podsumowującym akcję ratowniczo-poszukiwawczą prowadzoną po przejściu nad Wielkimi Mazurskimi Jeziorami "białego szkwału", którego gospodarzem była Wojewoda Warmińsko-Mazurska Anna Szyszka uczestniczyli między innymi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Władysław Stasiak i Komendant Główny Policji insp. Tadeusz Budzik, którzy medalami "Za Ofiarność i Odwagę" i nagrodami pieniężnymi wyróżnili policjantów kierujących działaniami Policji i w nich uczestniczących.

W bezpośrednich działaniach ratowniczych prowadzonych od 21 sierpnia na terenie czterech powiatów wzięło udział prawie 300 policjantów z regionu, w tym płetwonurkowie, stermotorzyści. W poszukiwaniach służbom ratowniczym z województwa warmińsko - mazurkiego pomagało także 21 przewodników z psami do wykrywania zwłok z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Bezpośrednio po wystąpieniu nawałnicy i podjęciu akcji ratowniczej policjanci podjęli z wody prawie 50 członków załóg z zalanych i zatopionych żaglówek oraz jachtów, udzielali pierwszej pomocy przedlekarskiej poszkodowanym żeglarzom, prowadzili poszukiwania zaginionych – zarówno z powietrza, przy wykorzystaniu statków powietrznych z KWP Białystok, Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, na powierzchni wody oraz pod wodą. Drobiazgowo sprawdzono tereny nadbrzeżne, ośrodki wypoczynkowe, porty, wypożyczalnie jachtów, pensjonaty i hotele.
Policjanci prowadzili także działania porządkowe, w tym m.in.: umożliwiali swobodny dojazd na miejsce zdarzeń ekipom służb interwencyjnych i jednostkom ratowniczym, kierowali ruchem pojazdów, organizowali objazdy. Pilotowali również samochody służb ratowniczych oraz pojazdy wywożące rannych.

W wyniku "białego szkwału" śmierć poniosło 12 osób. Ciało ostatniej ofiary odnaleziono 30 września br.

  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
  • Pomogli ofiarom "białego szkwału"
Powrót na górę strony